1 Şubat Dünya Başörtüsü Gününüz Kutlu Olsun: Birlikte Güçlüyüz

"9 yıldır kutlanan ve her yıl daha çok katılımcıyla yoluna devam eden Dünya Başörtüsü Günü’nün nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz?"

“Böyle bir günün olduğunu ilk defa öğreniyorum” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama bugün çok güzel bir amaca hizmet ediyor. Dünya üzerinde yaklaşık 116 ülkede Müslüman başörtülü kadınlar ve başörtüsü  kullanmayan kadınlar arasında empati kurmayı amaçlayan etkinliklerde, isteyen bir gün ya da daha fazla bir süre boyunca başörtüsü takmanın nasıl bir duygu olduğunu deneyimliyor. İslamofobinin giderek arttığı bir dünyada, dini inancını istediği gibi yaşamayı tercih eden kadınları anlamak için bundan daha güzel bir fırsat olamaz. Etkinliğe katılanların bakış açısının değiştiğini ve ön yargılarının kalktığını düşünürsek, barış içinde bir dünyayı amaçlayan bu hareketi biz de gönülden destekliyoruz. Peki 9 yıldır kutlanan ve her yıl daha çok katılımcıyla yoluna devam eden Dünya Başörtüsü Günü’nün nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz?

Bangladeşli bir Müslüman olan Nazma Khan, 11 yaşında ailesi ile birlikte Amerika’ya göç ettiğinde, okuldaki tek başörtülü öğrenci olarak öğrenimine başlar. Tek kelime İngilizce bilmeyen bu genç kız, başörtüsü taktığı için diğer öğrenciler hatta öğretmenleri tarafından alay konusu haline gelir. Türlü hakaretlere maruz kalarak başörtüsünden vazgeçmeye zorlanır. Bütün olumsuzluklara göğüs gererek öğrenimine üniversite ile devam ederken, 11 Eylül olayı gerçekleşir. Bu saldırıyla birlikte tüm dünyadaki Müslümanlara karşı başlatılan algı operasyonu, Amerika’da başörtülü bir Müslüman olan Nazma için hayatı yaşanmaz hale getirir. Çünkü o başörtüsü ile Müslümanlığını alanen göstermektedir. İşte tüm bu zorluklara göğüs gererek yaşamaya çalışan Nazma Khan, kendisine yapılanları asla unutmaz ve kendi işini kurduktan sonra tüm dünyada farkındalık oluşturacak bir projeyi uygulamaya koyar. Bu tarihten sonra 1 Şubat tüm dünya kadınları için bir empati gününe dönüşür. 

Dünya Başörtüsü Gününüz

Kutlu Olsun!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap