10 Anahtar Parça ile Kapsül Gardırobunuzu Oluşturun

Kıyafet seçerken stresinizi azaltmak, daha sade ve trendlerden sıyrılmış bir tarz oluşturmak kısacası sadeleşmek için kapsül gardırop aradığınız çözüm olabilir."
Kapsül dendiğinde aklınıza ilk gelen nedir? Sıkıştırılıp küçük bir hapın içine sığdırılmış vitaminler, uzay boşluğuna gönderilen küçük araçlar ya da tek dozluk kahve kapsülleri mi? Bugünkü konumuz aslında bu saydıklarımızla aynı mantığı taşıyor. Son yıllarda çok moda olan bir terim: kapsül gardırop. Kısaca şu anlama geliyor; sürdürülebilirlik taşıyan maksimum 20-25 parça kıyafetin zamansız bir gardırop oluşturması… Yani az parçayla pek çok kombin oluşturabildiğinizi bir düşünün.

Uzun yıllar giyebileceğiniz, modası gelip geçen trendlerden etkilenmeyen minimal ve sade parçalardan oluşan kapsül gardırop terimi, ilk defa Susie Faux tarafından 1970’li yıllarda ortaya çıktı. Londra merkezinde  Wardrobe adında bir butik işleten Faux’a göre modası geçmeyen birkaç parça temel kıyafet (etek, pantolon, ceket gibi) ve sezonluk parçalarla yapılan kombinler kapsül gardırobun temelini oluşturuyordu. Daha sonraları Amerikalı tasarımcı Donna Karan, iş kadınları için tasarladığı “7 Easy Pieces” koleksiyonu ile kapsül gardırop akımının daha geniş kitlelere ulaşmasına sebep oldu. Günümüze gelindiğindeyse minimallik akımının kalıcı bir trend haline gelmesiyle pek çok ünlü isim tarafından da uygulanmaya başlandı. Barack Obama, Mark Zuckerberg, Drew Barrymore, Christopher Nolan, Cem Yılmaz ve Acun Ilıcalı bu akımı takip eden ünlülerden bazıları.

Neden Kapsül Gardırop?

Kıyafet seçerken stresinizi azaltmak, daha sade ve trendlerden sıyrılmış bir tarz oluşturmak kısacası sadeleşmek için kapsül gardırop aradığınız çözüm olabilir. Aşağıdaki listede yer alan en az 5 madde size uyuyorsa, gardırobunuzu elden geçirmenin vakti gelmiş demektir.

 • Dolabınızda çok sayıda kullanmadığınız kıyafet fuzuli yer kaplıyorsa,
 • Bedeninize, vucüt tipinize ve tarzınıza uymayan kıyafetleri kullanırım ümidiyle saklıyorsanız,
 • Eski kıyafetlerinizi atmaya kıyamıyorsanız,
 • Kıyafet seçerken umduğunuzdan fazla vakit harcıyorsanız,
 • Kıyafet alışverişi için sürekli para harcadığınız halde giyecek bir şey bulamıyorsanız,
 • Gardırobunuzdaki kıyafetler sizi mutlu etmiyorsa,
 • Başkaları için giyiniyormuş gibi hissediyor ve stilinizi sahiplenemiyorsanız,
 • Öz güveninizi yükseltecek zamansız bir stil yaratmak istiyorsanız,
 • Kombin oluştururken daha az stres yaşamak ve enerjik hissetmek istiyorsanız,
 • Kıyafet seçimlerinizde modanın kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız,
 • Ayakkabı ve aksesuarlarınızı koyacak yer bulamıyorsanız ve sürekli dağınıklıktan şikayetçiyseniz…

İlk adım olarak 10 anahtar parça ile sonbahara geçişte kullanabileceğiniz kapsül bir gardırop oluşturabilirsiniz. Devamında farklı sezonlara göre 10’ar parça belirleyerek gardırobunuzu kullanışlı hale getirmenizi tavsiye edebiliriz. Unutmayın her şey sizin ne kadar kararlı ve istekli olduğunuzla ilgili. 

1- Pileli Etek:

Monokrom stilin modasının geçtiğini hiç görmedik. Bu da onu zamansız trendler arasında saymamızdaki en büyük neden. Siyah ve beyaz renkli kıyafetlere yapılan yatırım hiçbir zaman boşa gitmez. Pileli etekler için de aynı şeyi söylemek mümkün tabi. 

2- Trençkot:

4 mevsimi yaşadığımız günler geçmişte kalırken, trençkotlar her mevsim giyilebilir hale geldi. Güneşli bir günün akşamında şiddetli yağmurlarla neye uğradığımızı şaşırabiliyoruz. Bu havalarda en mantıklısı katmanlı giyinmek. Katmanlı giyinmenin en cool yolu da modası geçmeyen trençkotlar tercih etmek. 

3- Loafer:

Maskülen havasıyla loaferlar, her kombini cilalamak yani şık göstermek için akıllıca bir tercih. İster baharda pantolon çoraplarıyla, isterseniz de kışın soğuğunda yünlü çoraplarınızla çok hoş kombinler oluşturabilirsiniz.

4- Pamuklu Şal:

Nihayet ipek eşarplar ve şalların yerini, rahat ve nefes alan doğal pamuk şallar aldı. Artık hiç olmadığı kadar konforlu hissediyoruz. Sezonun pastel tonlarından birkaç pamuklu şal ile kapsül bir koleksiyon oluşturabilirsiniz.

5- Beyaz Gömlek:

Gardıropların olmazsa olmazı beyaz gömlekler, kombinlerin adeta gizli kahramanı gibi. Yakalı ve manşetli modellerin yanında bohem tarzda bir-iki parça ile sezonu kapatabilirsiniz.

6- Uzun Yelek:

Sadece basic parçaların olduğu bir kapsül gardırop, tarzınızı yansıtmaktan uzak kalacaktır. Kruvaze kesimli maskülen bir yelek ile pantolon ve etek kombinlerine hareket katabilirsiniz.

7- Kot Ceket:

Şimdi kot ceket giymenin tam zamanı. Uzun ya da bel altında biten boylarda üzerinize yakışan bir model seçerek, spor ve klasik parçaları aynı kombin altında birleştirebilirsiniz.

8- Basic Tunik:

Beyaz ve siyah basic tunik, kararsız anlarda hayat kurtarıcı olabilir. Aynı zamanda klasik ve spor kombinlerde de iyi bir oyun kurucudur. Likralı, pamuklu ve viskon kumaşlıları tercih etmenizde fayda var. 

9- Keten Pantolon:

Özellikle bej ve toprak tonlarında doğal dokulu keten pantolonlar, her stile cool bir dokunuş katar. Kalem kesimli keten pantolon tercih ederek, dolabınıza modası geçmeyen bir parça ekleyebilirsiniz.

10- Keten Ceket:

Kot pantolonla bile cool bir stil elde etmemizi sağlayan keten ceketler, geceden gündüze her ortamda kurtarıcı rolünde.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap