16 49.0138 8.38624 arrow 1 arrow 1 5000 1 fade https://blog.modanisa.com 120 1
sticky-logo

2600 Yıllık Stil Geleneği: Kaftan Nasıl Moda Oldu?

Haziran 3, 2021
"Bugün geleneğin en stil sahibi halini yani kaftanları inceleyeceğiz. Bakalım kaftanlar nasıl moda oldu?"

Osmanlı kültüründe sarayda lüksü, gücü ve itibarı temsil eden kaftanın zaman makinesindeki yolculuğu, neredeyse milattan önceki dönemlere kadar dayanıyor. Ağır ve değerli kumaşlardan üretilen kaftanlar gümüş ve altın telli şeritlerle süslenir, altın ve elmaslarla bezenirdi. İlk olarak MÖ 600’da İran’da kullanıldığı tahmin edilen Kaftan, Selçuklularla birlikte Anadolu’ya gelir ve Osmanları sultanları tarafından tercih edilir.

 

Moda tarihinde etnik kaftanların yükselişini 60’larda çiçek çocukların bohem tarzları hızlandırır. Aynı tarihlerde Vogue Amerika Marisa Brenson ile yaptığı çekimde kaftan kullanır. Yves Saint Laurent, Elizabeth Taylor, Talitha Getty gibi moda öncülerinin kaftan stilini benimsemesiyle, günümüze kadar devam eden bir moda klasiği haline gelir.

Kaftanların son bir kaç yıl içerisinde gücünü dönemimize taşıdığı bir gerçek! Kına gecelerinde gelin adaylarının en çok tercih ettiği parça olmasının yanı sıra, kaftanları günümüzde ferace ve abaya gibi daha kullanışlı ve sade örnekleriyle stilimize dahil ediyoruz.

 

 

Kaftan stilini farklı tarzlarda kombinlerle yakalayabilirsiniz. Bohem şıklık arayanlar için nakış detaylı modeller, kaftanları günlük hayata uyarlamak için güzel bir seçenek. Stilinizi bohem yüzük ve kolyelerle tamamlayabilirsiniz. Kontrast renklerde sade detaylı kaftanlar ise minimal şıklık yakalamak isteyenler için uygun seçenekler arasında. Göz alıcı brokar kumaşlı feraceler ise, otantik havası ile tüm dikkatleri üzerinizde toplayacağınız davetler için ideal. Ayrıca tafta kumaşlı ve volanlı detaylı feraceleri de özel günlerinizde tercih edebilirsiniz. Aynı rengin farklı tonlarından oluşan bir kombinle de son derece uyumlu ve zarif bir kombin oluşturabilirsiniz. Sezonun gold aksesuar trendine de kombinlerinizde yer vermeyi unutmayın!

Sizin favori kaftan kombininiz hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. 

Yazıyı paylaş

DON'T MISS THIS ONE: Evde, İşte, Şehirde… Vazgeçilmezimiz Denimler!

0 Yorum

Cevap Yaz