16 49.0138 8.38624 arrow 1 arrow 1 5000 1 fade https://blog.modanisa.com 120 1
sticky-logo

7 Adımda Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltırız?

Mart 29, 2021
"Tüm kısıtlamalar kalkıp da dünya tekrar güvenli bir yer haline gelene kadar, seyahat deneyimlerimizde daha seçici davranmanın yollarını öğrenmemiz gerekecek. 7 maddeden oluşan rehberimiz bu yolları keşfetmemize katkıda bulunmayı amaçlıyor."

 

Yakın çevrenizdeki adresleri keşfedin

Şimdilik, evinize yakın yerlere kısa seyahatlar yapmanız en güvenli seçenek. Günübirlik keşif gezileriyle yerel işletmeleri desteklemek, doğayla bütünleşerek kendi sebzelerinizi toplamak, çevre illerde sakin bir deniz kenarında piknik yapmak, kendinizi sandığınızdan daha keyifli hissetmenizi sağlayacak. 

 

Sürdürülebilir tatil alternatifleri seçin

Tatil planları yaparken çevreye verdiğimiz zararı düşünmek zorundayız. Seyahat rotamızı ekolojik adreslere çevirmeli, gönüllü çevre koruma programlarına katılmalı ve karbon ayak izimizi azaltabileceğimiz yolculuklara ağırlık vermeliyiz.

 

Kalabalıklardan uzaklaşın

Seyahatlerimizde tenha yerler tercih etmek sadece içinde bulunduğumuz pandemi süreciyle ilgili değil. Doğayla bağlantı kurmanızı sağlayacak rotalara odaklanın. Ada tatili, ormanda kamp ve doğada yürüyüş turlarını deneyimleyerek tabiatla iç içe olabileceğiniz yeni yerler keşfedin.

 

Son dakika değişikliklerine hazırlıklı olun

Geçtiğimiz yıl içinde yaşadığımız değişimlerin hızlanması bize çok şey öğretti. Plan yaparken daha esnek olmamız gerektiği de bunlardan biri. İçinizin rahat etmesi için rezervasyon yaparken geri ödeme talep edebileceğiniz ya da erteleme imkanı sunan seçenekler arayın. Hem sizin hem de rezervasyon yaptığınız işletmenin durumunu düşünerek hareket edin.

 

Büyük planlar yapmak için artık daha çok zamanınız var

Bu süreçte hayalinizdeki ülkeler hakkında detaylı bilgi edinerek hedefinizdeki listeyi oluşturmaya kafa yorabilirsiniz. Kitap, film, belgesel ve instagram aracılığıyla içinizdeki gezi tutkusunu bir adım daha ileri götürerek, hangi mevsimde nereye gitmek istediğinize karar verin. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden, yapabileceğiniz aktivitelere kadar ideal güzergahlar oluşturmaya başlayın.

Hızlı seyahat yaklaşımınızı değiştirin

Trenle seyahat etmek, diğer ulaşım araçlarına göre karbon ayak izimizi azaltmak için daha doğru bir yöntem. Bu, aynı zamanda maceralı bir yolculuğu da beraberinde getiriyor. Hızınızı azaltarak yavaş seyahat akımının bir parçası olabilirsiniz.

 

Seyahatlerinize keyif katan anları eve taşıyın

Mesela akşam yemeğinde farklı dünya mutfaklarından yemek tariflerini mutfağınızda deneyebilir ya da paket servisle denenmemiş bir mutfağı tadabilirsiniz. 

Yazıyı paylaş

DON'T MISS THIS ONE: İlham Panosu: @lafee_sonia ile Kısa Bir Söyleşi

0 Yorum

Cevap Yaz