16 49.0138 8.38624 arrow 1 arrow 1 5000 1 fade https://blog.modanisa.com 120 1
sticky-logo

Bugünkü Rotamız: Sağlıklı Tatilin Adresi Yalova Termal Kaplıcaları

Şubat 19, 2021
"Biliyoruz, evde çok sıkıldınız. Bulunduğunuz ortamdan bir an olsun uzaklaşıp tatil hayalleri kurmaya ne dersiniz? Hadi gelin şimdi termal kaplıcalarıyla ünlü Yalova’da kısa bir gezintiye çıkalım ve ilk fırsatta gezi rotamızı bu şehre çevireceğimize dair birbirimize söz verelim."

Burası 100, 200 ya da 400 yıllık değil; tam 4000 yıllık tarihi olan bir kaplıca. 4 bin yıl önce bir takım doğa olayları sonucu oluşmuş ve 2 bin yıldan fazla süredir ise insanların şifa aradıkları bir yer haline gelmiş.

Kaplıca, Yalova il merkezine 12 kilometre uzaklıkta iki dağ arasında, ender görülen harika bir bitki örtüsü ile kaplı vadide bulunuyor. Kaplıcanın halen kullanılabilen en eski hamamlarından biri, Bizans İmparatoru Konstantinus tarafından 300’lü yılların başında yaptırılmış. Yıllarca hem Bizans hem Osmanlı halkına hizmet veren hamam, zaman içinde yıpranmış. Sultan Abdülmecid, 1800’lerin ortasında yıpranan hamamı tamir ettirmiş. Kaplıca asıl ününü, Sultan Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultanın burada romatizmalarına şifa bulması nedeniyle yapmış. Sultan II. Abdülhamid döneminde ise suyu tahlil ettirilmiş ve değerli bir su varlığına sahip olduğu tekrar belgelenmiş. 

Yalova Termal Kaplıcaları’nın kaderini değiştiren bir başka olay ise, 19 Ağustos 1929’da yaşanmış: Atatürk, gezmeye geldiği termali çok beğenmiş ve buranın dünyaca ünlü bir sağlık merkezi ve su şehri olması için büyük çaba sarf etmiş. Türkiye’nin bir çok yerinden meşhur ustaları getirerek buranın yeniden imar ve ihyasını sağlamış. Tarih boyunca insanların sadece şifa ve temizlik için değil, sosyal faaliyetleri için de tercih ettikleri bu termal, bir açık müze özelliğine de sahip.


Haşemaları Keşfet!

DON'T MISS THIS ONE: Pandemiyle Değişen Hayat Kurallarımız

0 Yorum

Cevap Yaz