16 49.0138 8.38624 arrow 1 arrow 1 5000 1 fade https://blog.modanisa.com 120 1
sticky-logo

Cilt Bakım İpuçları: Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Nisan 30, 2021
“Oruç tutarken cildiniz nem kaybı yaşar ve bu durum donuk ve cansız bir görünüme neden olabilir. Bu dönemde cildiniz ekstra desteğe ihtiyaç duyar. Cildinizin sağlıklı görünümünü korumanıza ve hasarı sınırlamanıza yardımcı olacak en iyi birkaç ipucunu derledik. "

Ramazan ayında sıvı alımınız önemli ölçüde azaldığı için cildiniz susuz kalır. Pullanma, kuruluk, donuk ve cansız bir görünüm gibi rahatsız edici belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu dönemde cildiniz ekstra nem desteğine ihtiyaç duyar. Cildinizin sağlıklı görünümünü koruyacak ve hasarı sınırlamanıza yardımcı olacak en iyi birkaç ipucunu sizler için derledik.

Mümkün olduğunca fazla su için

Gün boyunca su alımınız sınırlı olacağından, oruç tutmadığınız zaman dilimlerinde susuz kalmamaya dikkat edin. Sahur ve iftar sırasında içebildiğiniz kadar su için. Yeterince su tüketmek sadece cildiniz için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de hayati önem taşır. Günde en az 8 bardak su için ve dehidrasyona neden olan kafein alımını sınırlamaya çalışın. Su, cildinizdeki nem oranını korumak için en iyi seçenek olmasının yanı sıra; hücrelerin besin maddelerini kullanarak, toksinleri dışarı atmasına yardımcı olur. Bu da cildinizin daha iyi görünmesine yardımcı olur.

C vitamini içerikli besinleri beslenmenize dahil edin

Yeterli ve dengeli beslenme cildiniz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir; bazı besinler cildinizde harikalar yaratabilir. Sadece Ramazan ayında değil, her zaman taze, az işlenmiş ve besleyici yiyecekler yediğinizden emin olun. Yağlı, kızarmış, tuzlu ve ağır yiyeceklerden kaçının. Öğünlerinize salata, sebze, ızgara et ve tavuk eklemeye çalışın. Antioksidan bakımından zengin meyveleri unutmayın. Özellikle C vitamini, parlak bir cilde sahip olmak için önemli bir antioksidandır. Dokunun büyümesine ve kendini onarmasına yardımcı olur. C vitamini açısından zengin besinler arasında turunçgiller, koyu yapraklı yeşillikler, kivi, guava, brokoli ve kırmızı biber bulunmaktadır.

Nemlendiriciyi ihmal etmeyin

Nem ve hidrasyon el ele gider. Su alımını arttırırken, suyu içeride tutmak için cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Nemlendirme cilt bariyerini onardığı için su kaybını önler ve sağlık bir cilt dokusuna sahip olmaya yardımcı olur. Nemlendirme ve susuz kalmış cilde yardım etme söz konusu olduğunda, ilk başvurulması gereken su bazlı nemlendiricilerdir. Dehidrasyonla mücadele etmek için hyalüronik asit içeren kremleri ve losyonları tercih edin. Ayrıca, serumlar cilt bariyerini güçlendirmede anahtar role sahiptir. Yaprak maskeler de ciltte nem artışı sağlamak için hızlı ve etkili bir seçenektir.

Yazıyı paylaş

DON'T MISS THIS ONE: Hafta Sonunu Renklendirecek Çocuklarla Birlikte İzleyebileceğiniz Animasyon Filmler

0 Yorum

Cevap Yaz