Dünyayı bir filmle değiştirmeyi hayal ediyor

Amerika'da yaşayan Ürdün asıllı yönetmen ve film yapımcısı Samah Safi, Doğu ve Batı arasında insani bir köprü kurmayı amaçlıyor.
Samah Safi, Amerika’da yaşayan Ürdün asıllı ödüllü bir yönetmen ve film yapımcısı. New York Film Akademisi’nde film yapımcılığı ve senaryo yazarlığı eğitimi aldı. Doğu ve Batı’daki izleyiciler arasında insani bir köprü kurmak amacıyla, Orta Doğu anlayışını batıya taşıdı. Çalışmalarında, mültecilerin mücadeleleri, savaş çocukları, kadınların güçlendirilmesi, İslamofobi ile mücadele için insan hikayelerini anlatmaya odaklanıyor. Gelin birlikte güçlü bir kadının hikayesini, yine onun ağzından dinleyelim.

 

Öncelikle yeni anne oldunuz. Sizi tebrik etmek isteriz. Pandemi dönemiyle birlikte bu süreci nasıl yaşadınız? Anne olduktan sonra hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Teşekkür ederim. İlk defa anne olan biri olarak şunu söylemek isterim ki; annelik kolay değil ama çok güzel ve ödüllendirici. Bebeğimiz “Shams” birkaç gün önce dört aylık oldu, Elhamdülillah hayatımıza kattığı sevgi ve neşeye inanamıyoruz. Pandemi sırasında, özellikle ABD’de bir bebek sahibi olmak korkutucu ve belirsizliklerle doluydu. Ama her ne olursa olsun, tüm dünya dururken Shams ile bu değerli ilk ayları dikkat dağınıklığı olmadan ve keyifle yaşama şansını yakaladığımız için mutluyuz.

Sizi yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı kimliklerinizle tanıyoruz. Eşinizle birlikte gerçekleştirdiğiniz projelerde, özellikle islamofobi ve insan haklarına dikkat çektiğiniz yapımlar ayrı bir önem taşıyor. Şu sıralar gündeminizde yeni projeler var mı? Gelecekte hangi konulara değinmek istersiniz?

Pek çok azınlık, Amerikan dramasında adil bir şekilde temsil edilirken, Müslümanlar neredeyse hiçbir zaman temsil edilmiyor. Müslümanları bir aile olarak göstermek, Amerikan ve uluslararası yapının önemli bir bileşeni olarak yeniden insani bir şekilde yorumlamak çok önemli. Ayrıca Müslüman çocukların kendileri gibi birini televizyonda görmesi de çok önemli. 

İki yıldır, Müslüman bir Amerikalı aile ve çocuklarının Amerika’da büyüme hikayeleri hakkında bir komedi-drama dizisi üzerinde çalışıyoruz. Bu aile çocuklarını iyi birer Müslüman ve dünyaya karşı sorumlu vatandaşlar olarak yetiştirmeye çalışıyor. Çekimlerimizin geçen Temmuz ayında Chicago’da yapılması planlanıyordu ancak COVID salgını nedeniyle Haziran 2021’e ertelemek zorunda kaldık. İnşallah başlayacağız.

VR teknolojisiyle Mekke’nin tarihi ile ilgili gerçekleştirdiğiniz proje özellikle Müslümanlar arasında çok sevildi. Bunun gibi dijital projeleriniz olacak mı? Bu yapımı Türkiye’de de deneyimleyebilecek miyiz?

VR projemizde, izleyicilerimizi “Zamanın İçinden Bir Yolculuk” a götürecek, sürükleyici sanal gerçeklik deneyimleri için özel teknoloji ve orijinal içerikler oluşturuyoruz. Bu 8K, 360 stereoskopik eğlenceli VR deneyimleri, tema parklar, sinema salonları, müzeler, alışveriş merkezleri, İslami okullar ve daha fazlası için yaratıldı.

VR deneyimlerimiz şu ana kadar Türkçe dahil sekiz dilde mevcut. Özellikle Türk seyircisinin bu tür yapımları takdir ettiğini ve İslam tarihine değer verdiğini biliyoruz. İnşallah bu salgın sona erdiğinde, VR deneyimlerimizi kesinlikle Türkiye’ye de getireceğiz.

Sokağa çıkmaya bile korktuğumuz bu pandemi döneminin ne zaman sona ereceğini bilemiyoruz. Bugüne kadar birçok ülkeye seyahat ettiniz ve farklı kültürler deneyimlediniz. Şu an dilediğiniz bir ülkeye seyahat izniniz olsa nereye gitmek isterdiniz?

Seyahat etmeyi çok severim. Bu işimin ve yaşam tarzımın bir parçası. Pandemiden önce neredeyse her ay, çoğunlukla iş için seyahat ederdik. Şimdiye kadar 22 ülkede bulundum. Ah o eski güzel günler ah! Yarın herhangi bir yere seyahat edecek olabilsem, Avrupa’da gitmediğim ülkeleri keşfetmek isterim. Çek Cumhuriyeti’nin bir sonraki varış yerim olmasını istiyorum.

Ailenizle birlikte Amerika’da yaşıyorsunuz. Muhafazakar Müslüman bir kadın olarak Amerika’da yaşamak zor mu? Amerika’da en çok sevdiğiniz yer-şehir neresi?

Sanırım artık her zamankinden daha kolay. Çünkü Müslüman Amerikalı kadınlar olarak, yıllar boyunca duyulmak ve görülmek için çok mücadele ettik ve toplumumuza mümkün olan her şekilde katkıda bulunduk. Halima Aden, Ilhan Omar gibi pek çok ilham veren kadınla, ülke çapında daha başarılı Müslüman kadınların kabul ve takdir edildiğini görüyoruz. 

Washington DC’de olmayı kesinlikle çok seviyorum. Çekim için en sevdiğim yer New York ve en sevdiğim tatil yeri Güney Kaliforniya. Lagona Plajı ve deniz kenarındaki Carmel de en sevdiğim plajlar.

Biraz da stilinizden bahsedelim. Hemen hemen her tarzı üzerinize yakıştırıyorsunuz. Günlük ve davet giyiminde en çok hangi parçaları giymeyi seversiniz? Hangi renkler favoriniz?

Anne olduktan sonra, hazırlanmak için çok kısıtlı bir zamanım olmaya başladı. Bu yüzden birbiriyle uyumlu takımlara bayılıyorum. Bir araya getirmek çok kolay ve gerçekten çok rahatlar. Günlük görünümler için pastel tonları da seviyorum. Film festivali ve kırmızı halı etkinlikleri gibi özel günler için de klasik tonları tercih ederim. Siyah, krem, zümrüt yeşili ve kırmızı renkli uzun elbiseleri çok severim.

Kariyeriniz ve başarılarınız tüm dünya kadınlarına ilham oluyor. Sizi örnek alan ve başarılarınızla gururlanan kadınlara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Sizin eşsiz bir yeteneğiniz var ve yerine getirmeniz gereken eşsiz bir amaç için buradasınız, bunun ne olduğunu mutlaka bulun! Unutmayın ki, hiçbir rüya hayal edilemeyecek kadar büyük ve hiçbir değişiklik yapılamayacak kadar küçük değildir. Önemlisiniz, sesiniz her zaman çok önemli.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap