Eşsiz Güzellikleriyle Göller Yöresi: BOLU

"Dört mevsim eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan, Türk mutfağının enfes lezzetleriyle tüm sıkıntıları unutturan Bolu’da mutlaka gidilmesi gereken yerleri gelin birlikte keşfedelim"
Bugün, Abant ve Yedigöller yöreleriyle ünlü olan Bolu’ya gidiyoruz. Ha bir de kar tatili denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Kartalkaya da Bolu’nun en çok turist çeken yerlerinden biri, onu da unutmayalım.  Batı Karadeniz’de yer alan Bolu, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere olan yakınlığıyla hafta sonu kaçamakları için ideal yerlerden biri. Dört mevsim eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan, Türk mutfağının enfes lezzetleriyle tüm sıkıntıları unutturan Bolu’yu daha yakından tanımaya ne dersiniz? 

Bolu Merkez

Tertemiz havası, doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla Bolu dört dörtlük bir turizm cenneti. Eğer deniz kum, güneş üçlüsünden uzakta, yeşillikler arasında gezip dolaşabileceğiniz bir seyahat rotası arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bolu’nun merkez ve civar illerinde yer alan tarihi evleriyle turunuza başlayabilirsiniz. Kentin tarihinde kısa bir tura çıkmak için Bolu Müzesi, Mudurnu ilçesinde bulunan Yıldırım Bayezit Camii ve Göynük’e hakim konumda bulunan Zafer Kulesi sizi bekliyor.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu’ya 42 km. uzaklıkta bulunan Yedigöller Milli Parkı, pekçok farklı ağaç türüne ev sahipliği yapan ve 100’ün üzerinde kuş türünün yer aldığı, 7 farklı gölü, yemyeşil doğası ve temiz havasıyla adeta bir cennet. Fotoğrafçılığa meraklı olanlar, doğa ve kamp tutkunları için her mevsim ayrı bir ziyafet sunan milli park, piknik ve yürüyüş alanlarıyla da günübirlik ziyaretlerin favori mekanlarından. Cüzi bir giriş ücreti ile parkta çadır kurabilir, doğa ile içiçe birkaç gün geçirerek şehrin tüm stresinden arınabilirsiniz.

Abant Gölü

Bolu’nun 34 km. güneybatısında bulunan Abant, İstanbul’a 3 saat uzaklıkta yer alır. Abant Dağları üzerinde bulunan Abant Gölü ise, yer altı suları ile beslenir ve suyu tatlıdır. Deniz seviyesinden 1.325 metre yüksekte yer almaktadır. Berrak suyu sayesinde en derin noktalarında bile dibi görünebilir. Çeşitli ağaç türlerine ev sahipliği yapan, zengin bir bitki örtüsüne sahip olan göl, çevresinde su bitkileri ve nilüferler ile doludur. Etraftaki orman arazisinde birçok yabani hayvan, su kuşu ve yırtıcı tür yaşar.

Piknik yapmak, doğa yürüyüşleri, bisikletle gezmek, dinlenmek ve kamp yapmak için birçok aktivite alanına sahip olan Abant Gölü, bungalow evleri ve lokantalarıyla da hizmet vermektedir.

Kartalkaya

Kayak Merkezi

13 kayak pistinin yer aldığı, kışın kar kalınlığının 3 metreye kadar çıktığı Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu’ya 38 km. uzaklıkta yer alan Köroğlu Dağları üzerinde yer almaktadır. Kış sporları tutkunları, doğa ve kar manzarası izlemek isteyenler ve kışın tadını şömine başında geçirmek isteyenler için keyifli bir tatil mekanı olan Kartalkaya’da, Aralık ayından Mart sonuna değin turizm sezonu devam eder.  

Gölcük Tabiat Parkı

Bolu’da gezilecek yerler listenize mutlaka almanız gereken bir diğer yer de, Bolu’ya 13 km. uzaklıkta bulunan Gölcük Tabiat Pakı’dır. Eşsiz fotoğraf karelerinin çekildiği bu yerde bulunan tek yapı, bakanlar ve üst düzey bürokratların konakladığı Orman Bakanlığı’na ait konukevidir. Gölün diğer tarafında orman içinde Gölcük Üçgül Yürüyüş Parkuru bulunmaktadır. Göl çevresinde bisiklet, golf arabası ve elektrikli araç ile tur atabilir ya da yürüyerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Sülüklügöl

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Sülüklügöl karaca, boz ayı, kurt gibi yabani hayvanların, kırmızı benekli alabalık ve farklı balık türlerinin yaşadığı adeta eldeğmemiş bir cennet. Deprem sonrası çökmelerle oluşan gölün dibinde kalan ağaç gövdeleri hala görülebilir. Sülüklügöl Milli Parkı’nda yabani hayatın korunması için avcılık yapılması yasaklanmıştır. Göl çevresi ıssız olduğundan çadır ve kamp için uygun değildir.

Seben Gölü

Bolu’ya 32 km. uzaklıkta yer alan göl, tarım arazilerinin sulanması için yapay oluşturulmuştur.833 hektarlık alanıyla Batı Karadeniz’in en büyük gölüdür. Yapay olmasına rağmen mavi ve yeşilin tüm tonlarını etrafında barındıran, ağaç ve bitki örtüsü, tarihi kaya evleri, mağaraları ve yaylalarıyla gezilecek birçok yere sahip olan Seben Gölü, olta balıkçılığı, bot ve kano turları için de elverişlidir.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap