Grammy’e Uzanan Bir Serüven: Dünya, Altın Gün Grubuyla Anadolu Rock Dinliyor

"Hollandalı Altın Gün grubu tarafından Avrupa’da icra edilen Türkçe sözlü Anadolu Rock, 2020 Grammy ödüllerine “dünya müziği” kategorisinde aday gösterilmişti. Şimdi gelin, bu grubu daha yakından tanıyalım."
Müzik dünyasının “Oscar”ı olarak bilinen Grammy Ödülleri, 2020’nin ilk günlerinde pandeminin gölgesi altında kalmayan görkemli bir törenle gerçekleştirilmişti. Sunuculuğunu ABD’li şarkıcı Alicia Keys’in yaptığı törende, 18 yaşındaki Billie Eilish 5 dalda ödül alan en genç şarkıcı olarak tüm dünyaya adını duyurmuştu. Türk ezgileriyle dünya müziği dalında 62. Grammy Ödülleri’ne aday gösterilen Anadolu rock grubu Altın Gün, her ne kadar geceden ödülsüz ayrılsa da, gönlümüzde yer etmeyi başardı. Grubun Grammy’e uzanan ilginç serüvenini sizler için araştırdık.

Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı Alicia Keys, 2018 yılı yaz tatilinde denizde “Halkalı Şeker” eşliğinde yüzünce ve o anları da sosyal medyada paylaşınca, herkesi bir merak almıştı: Alicia Keys, Halkalı Şeker şarkısını nereden biliyor?

Soruya cevap olabilecek çok şey söylendi. Fakat sonradan gerçek anlaşıldı ki, türkünün bu yorumu Hollanda’da kurulmuş olan Altın Gün adlı gruba ait. Grup, Avrupa’da çok tanınıyor ve festivalden festivale koşuyor. Grubun Türk müzikleri eşliğinde yakaladığı bu farklı sound, onları dünyanın müzik alanındaki en büyük ödüllerine aday olmaya kadar götürüyor.

Peki nasıl oldu da 70’lerin Türkçe rock müziğini seslendiren Altın Gün grubu, Grammy’ye aday oldu? Hikaye çok ilginç: Hollanda’da kurulan ve 6 kişiden oluşan grubun içinde 2 Türk var. Amsterdam’da kurulan grup, Anadolu Rock müziğini yabancılara sevdirmeyi başarıyor. Grup, Selda Bağcan, Erkin Koray, Barış Manço gibi Türk müziğinin yapı taşlarını kendi tarzlarında yorumluyor. Grubun kurucusu Jasper Verhulst bir İstanbul seyahati sırasında 70’lerin Türkçe müziğinden etkileniyor ve böyle bir grup kurmak istiyor. İsmini de Google Translate’ten buluyorlar. Grubun basçısı Jasper Verhulst, Google çeviri sayfasına “Golden Day” yazarak Altın Gün ismine ulaşıyor. 

Altın Gün’ün yaptığı müzik Avrupa ve ABD’de “Türk Psychedelic Rock” şeklinde tanımlanıyor. Türkiye’de ise bu tür müziğe, Anadolu Rock deniyor. Bu tür müzikte, geleneksel Türk halk müziği, elektrikli enstrümanlar kullanılarak yeniden yorumlanıyor.

Grubun Amsterdam’da kurulmuş olması dolayısıyla grubun konserleri de daha çok Avrupa’da yapılıyor. Avrupalılar bu müziği bambaşka bir kulakla dinliyor, Türk melodileri onlara çok yeni geliyor. Müziğin evrenselliği de bu değil mi zaten? Tüm kültürler ve dillerden öteye geçip farklı geçmişlerden gelen insanları buluşturması…

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap