İlham Panosu: Mesleğine Aşık Uzman Klinik Psikolog İrem Oturaklıoğlu

"O, mesleğine gönül vermiş genç ve güçlü bir kadın. Uzm. Klinik Psikolog İrem Oturaklıoğlu'nu yakından tanımaya ne dersiniz?"

1-Bu mesleği içtenlikle ve severek yaptığınız, gerek sosyal medyada gerek tv programlarınızda hissediliyor. Psikolog olmaya nasıl karar verdiniz? Meslektaşınız olmak isteyen gençlerimize nasıl bir yol izlemelerini önerirsiniz?

İçimde tutmakta zorlandığım meslek aşkımın dışarıdan da böyle gözükmesinin ne kadar gurur verici ne kadar sevindirici olduğunu ifade etmem güç olabilir… Psikolog olmayı  lisenin ilk senesinden beri istiyordum. Üniversite tercihlerimde sadece psikoloji bölümünü yazmıştım. Bugün de büyük bir aşkla mesleğimi icra etmeye çalışıyorum. Nasıl karar verdim sorusuna gelince insanların hayatını çok merak ediyorum. Eskiden beridir bir alışkanlığım var. Parklarda banklarda oturur insanları gözlemlerim. Anne baba çocuk ilişkileri, sokak hayvanlarına verilen tepkiler, mutlu yüzler, ifadesiz bırakılmış küskün suratlar…  İnsanların kendini tanıma, sorunuyla baş edebilme arzusu yaşadığında onlara yardımcı olabilme umuduyla yalnız değilsin deme isteği üzerine bu bölümü okudum. İyi ki okudum. Mesleğimi çok seviyorum. Olumlu sonuçlar almayı daha çok seviyorum. Bu mesleği tercih etmek isteyen kardeşlerime de klasik bir şekilde çok çalışın demeyeceğim bunu zaten bildiklerine eminim.
Şunu iyi bilmelerini istiyorum. Çok okuyun, çok merak edin. Bazen bir insanı, bazen bir kitabı. İletişiminizi kuvvetli tutun ve eğer gerçekten isterseniz kendinize inanın. Meslek zor, bu bölümü okumak zor, ama bir o kadar keyifli… Bu zorluğu sadece siz yaşamayacaksınız. Ben de yaşadım, hala daha yaşıyorum ama hayat da böyle değil mi? Her şey biraz RAĞMEN…  Unutmayın, Zorluklara rağmen çok keyifli! Sözlerimi instagram hesabımda sürekli paylaştığım gibi bitireyim: Not: İYİ Kİ MESLEĞİM!

2-Güneşli havaların gelişine sevinemeden, pandemi süreciyle birlikte 3 ay boyunca evlere kapandık. Şimdi yeni bir düzene alışmaya çalışıyoruz ve bu belirsizliğin ne zaman son bulacağını kimse bilmiyor. Bu süreçle nasıl başa çıkabiliriz? Bir psikolog olarak tavsiyeleriniz nelerdir?

Hayatımızda yeni, beklenmedik bir olay yaşadığımızda bu durumu yorumlamakta zorluk yaşarız. Hele ki bu sorun sağlık sorunuysa, ne zaman biteceği belirsizlik içinde, tedavisi belirsizlik içindeyse bizi bu durum daha çok zorlayacaktır. Pandemi sürecinde eve kapanmamızla birlikte danışanlarımızla daha çok ilişki sorunları ve sağlık kaygısı yönünde online olarak çalışmalarımıza devam ettik. Sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde istemediğimiz görüntülerle karşılaşmamızın sebebi geçmişteki travmalarımızın tetiklenmesi ve bu belirsizlikti. Kaygının altında yatan en büyük sebeplerden biri belirsizlik, biri kontrol kaybıdır. Biz korona virüsünü kontrol edemedik. Şunu unutmamamız gerekiyor bu sorunu yaşarken asla yalnız değiliz. Tüm dünya olarak ortak yaşadığımız bir sorun bu. Eğer bu durum okurlarımızı kaygılandırıyorsa, tek bir yayın aracından haberleri takip etmelerini öneririm. Bilgi kirliliği kaygımızın dozunu arttırabilir. İlk olarak kaygılandığımız anda bedenimizde neler olduğunu, duygularımızın nasıl değişime uğradığını ve aklımızdan hangi düşüncenin geçtiğini fark edelim. Nasıl fark edeceğiz denilirse eğer reçete veriyorum: Zihninizden “Ya olursa, acaba, yine, hep, eyvah!” ile başlayan cümleler tekrar ettiğinde kaygı cümlelerinin seni, düşüncelerini, bedenini etkisi altına almaya başladığını fark edelim. Artık bizi kaygılandıran cümleleri fark edebileceğiz, peki ya sonra diyenler için… Şimdi Modanisa öncülüğünde bazı sorular söyleyeceğim size… Lütfen okurlarımız kaygılandığında bu soruları kendisine sorsun…

  1. Kaygılandın, en kötü ne olur?
  2. Seni kaygılandıran düşüncenin sana faydası nedir, zararı nedir?
  3. Seni kaygılandıran düşüncenin gerçekleşeceğine dair elinde bir kanıt var mı?Gerçekleşmeyeceğine dair bir kanıt var mı?
  4. Senin yerine başkası olsa nasıl düşünürdü?
  5. Aslında kimin gibi düşünmek isterdin? Onun gibi olmak için neye ihtiyacın var? 

Kaygılandığınızda aklımıza gelen o olumsuz düşünce bizi etkileyecek güce sahipse yerine gelecek mantıklı düşüncemiz de bizi olumlu yönde etkileyebilecek güce sahip. Bunu aklımızdan çıkartmayalım…

3-Hayatlarımızda ani değişikliklere neden olan bu süreçle birlikte, küçük şeylerden mutlu olmayı ve azla yetinmeyi öğrendik. Peki siz bir psikolog olarak pandemi sürecinden nasıl etkilendiniz? Keşfettiğiniz küçük mutlulukları bizimle paylaşır mısınız? 

Bu süreçte okulların ara verilmesiyle birlikte Haziran ayına kadar klinikteki seanslarıma ara verip, evden online seanslarla çalışmalarıma devam ettim. Evde olmak benim gibi çoğu zaman haftanın 7 günü çalışan biri için başta inanılmaz sevindiriciydi. Şöyle düşündüm, bu benim için fırsat. Özlemişim kendimi, bunu fark ettim.  Pandemide de tabii ki dostlarımı, iş yerimi çok özledim. Dışarı çıkmayı alışveriş yapmayı, insanlarla konuşmayı çok özledim ama her bir özlemden sonra oturdum şükrettim. Bunların hepsini fark etmek inanılmazdı benim için. Hayatımda ciddi kararlar aldım. Mesela artık yeni normal sürecinde 7 gün çalışmıyorum. Dostlarıma daha çok vakit ayırıyorum. Bolca kendimle vakit geçirdim. Bol kitap okumalı bol dizi izlemeli bir dönem oldu benim için. İnstagramda bol bol canlı yayın düzenleyip takipçilerimin yüreğine temas etmek çok keyifliydi. Hatta bu canlı yayınlarından biri de Modanisa ile yaptığımız yayındı. Tekrar teşekkür ediyorum davetiniz için… 

4-Biraz da giyim stilinizden bahsedelim. Sadece mesleki paylaşımlarınızla değil, stilinizle de sevilen ve takip edilen birisiniz. Alışverişi sever misiniz? Kıyafet seçiminde nelere dikkat edersiniz? Dolabımın olmazsa olmazı dediğiniz parçalar nelerdir? 

Burada kendimi tamamen işkolik olarak açık edeceğim ama eskiden alışveriş yapmayı hiç sevmezdim. Vakit kaybı olarak gelirdi bana. Ama son zamanlarda çok seviyorum… Şimdi düşününce eskiden biz tesettürlüler için bu kadar çeşit, bu kadar güzel parçalar bulamıyorduk. Bunun etkisi de çok fazla tabii. Eskiden daha çok terziye diktirirdim beğendiğim parçaları bugün ise giyinmek çok daha kolay. Çok spor giyinemiyorum. Daha çok klasik parçaları tercih ediyorum. Hem iş gereği hem kendime yakıştırmamdan kaynaklı. Bedenime uygun olması ve bana yakışması benim için önemli. Ha bir de bir kıyafeti denedikten sonra aynaya bakar, eğer beğendiysem kendime muhakkak iltifat ederim. Ben kendime bunları söylemezsem, başkasının beni beğenmesini nasıl beklerim ki? Tüm okurlarımıza bir psikolog olarak tavsiye olsun, giyindiğiniz şeyleri kendinize bir de sözlerinizle yakıştırın. “Ne kadar güzel olmuşsun!” sözünü başkalarından duymayı beklemektense siz kendinize öncülük yapın. “Ne kadar güzel oldum! Çok yakıştı! Çok iyi görünüyorum!” deyin. İnanın bana çok iyi gelecek… ☺

5-Yaz tatili için Bodrum’u tercih ettiniz.Tatil bavulu hazırlayacak takipçilerimize Modanisa’dan ne almalarını tavsiye edersiniz?

Tatile arkadaşımla birlikte çıktım, onun işine benim işime uygun olsun derken hızlı bir program yaptık. Modanisa’nın en sevdiğim yanı internet üzerinden kolay iletişim ve alışveriş imkanının olması. Tatilde akşam giyinmek için birkaç özel kıyafet almaya ve tabii deniz için birkaç parça yanıma almaya çalıştım.  

6-Tatile gidemeyenler ve evden çalışanlar için oldukça sıkıcı ve uzun bir yaz oldu. Psikolojimizi düzeltmek, biraz olsun moral bulmak için ne tavsiye edersiniz?

Hepimiz bizi ne mutlu eder listesi düzenleyelim. Hatta bu listeyi instagramdan paylaşalım. Burdan söz olsun beni etiketleyerek bu liste paylaşılırsa, ben de tekrar hikayemde paylaşacağım. Bakarsınız bizi mutlu edeceğini fark etmediğimiz unuttuğumuz bir şeyi birbirimizden görürüz. Birbirimize de faydamız dokunur. Elimizdeki imkanlar üzerinden bu listeye başvuralım. Bazen bir müzik açıp gökyüzünü seyretmek bile gönlümüzü serinletiyor. Ya da yakın bir yerde, çimenlikte elimize kahvemizi kitabımızı alıp oturmak, ya da bir sahil kenarında denizin dalgalarına içimizden geçen sıkıntıları akıtalım. Ve bir tavsiyem daha olacak. Hepimiz kendimize bir defter edinelim. Ne düşündüğümüzü, ne hissettiğimizi hayallerimizi, dualarımızı yazalım. Adeta kendimize yalnız değilim diye fısıldayalım. Ve şunu unutmayalım… Tarihimizde daha önce bunun gibi pandemi süreçleri yaşanmıştır. El birliği ve gönül birliğiyle biz bu süreci de atlatacağız. Buna hep birlikte inanalım…

İrem Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey

İsim-soyisim: İrem Oturaklıoğlu
Instagram kullanıcı adı: @psikologiremoturaklioglu
Yaş: 28
Meslek: Uzman Klinik Psikolog
Nerede yaşıyorsun: İstanbul
Medeni durumun: Bekar
Burcun: Aslan
Kilo/boy: 1.68 boy 55 kilo
Hobiler-fobiler: Yüzmek, Kitap okumak hobilerim. Ne yazık ki aklıma gelen bir fobim yok…
En sevdiğim renk: Lacivert
En sevdiğin yemek/tatlı: İçli köfte, laz böreği
Son okuduğun kitap: İnsan Yaratmak – Virginia Satir
Film önerin: Dizi önerilerim olacak… ANNE WITH AN E ve Selfmade (Tüm kadınların izlemesini
öneriyorum.)
Favori şarkın: Ezginin Günlüğü, Yenitürkü ve İncesazın tüm şarkıları
En sevdiğin fotoğraf düzenleme programı: Çok nadir storyart kullanıyorum.
En sevdiğin makyaj malzemesi: Maskara, kirpiklere bayılıyorum!
Bir günün nasıl geçiyor: Sabahları genellikle erken kalkarım, seansım erken başlamıyorsa kitap okur, kahvaltı yapar, kliniğime giderim. Akşam olunca da ya arkadaşlarımla bir yerde otururum ya da yorgunsam kendimi eve zor atarım.
Genel cilt bakımı rutinin: Sabahları uyandığımda doğal gül suyuyla yüzümü temizlerim. Uzun
kullanımda cildimi parlak gösteriyor, kırışıklığı azaltıyor ve pürüzsüz yapıyor. Öneririm…
Stylinglerinde vazgeçemediğin parça: Elbise ve kimonolara bayılıyorum!
Nereye seyahat etmek istersin: İtalya’ya gitmeyi, bir Avrupa turu yapmayı çok istiyorum. Bu sene
korona olmasaydı gidecektim. Nasip başka zamanaymış.
Modanisa’dan en son ne aldın: Tatile çıkarken pareo almıştım.
Ne kadar zamandır Instagram kullanıyorsun: Psikolog hesabımı 3 senedir kullanıyorum. Şahsi
hesabımı ise 10 senedir kullanıyorum.

İrem Oturaklıoğlu’na Modanisa Blog takipçilerine verdiği güzel öneriler için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap