Karantina Günlerine Renk Katacak Kitap, Dizi ve Filmler

"Sürükleyici bir romanın sayfaları arasında farklı karakterlerin hikayelerine ortak olmak, sevdiğiniz türde bir film seçerek gelecek sahneyi tahmin etmek ya da bir solukta izlenen mini dizilerle tüm akşamı kapatmak... 4 günlük yılbaşı tatilinde karantina günlerine renk katacak kitap, dizi ve film önerilerimiz sizi bekliyor."
günlük uzun bir karantina tatili bizi bekliyor. Her ne kadar bu duruma sevinsek de, evde kalmak zaman zaman sıkıcı olabilir. Hele ki dışarı çıkma özgürlüğünüz yoksa ya da yalnız kalıp kafa dinlemek istiyor ama yapamıyorsanız, en iyi kaçış yolu kitaplar, filmler ve diziler şüphesiz. Sürükleyici bir romanın sayfaları arasında farklı karakterlerin hikayelerine ortak olmak, sevdiğiniz türde bir film seçerek gelecek sahneyi tahmin etmek ya da bir solukta izlenen mini dizilerle tüm akşamı kapatmak… Bir fincan kahve  ya da çay eşliğinde kafa dinlemek için bu tatilden daha iyisi düşünülemez. Biz de sizi düşünerek farklı tarzlara hitap eden sürükleyici kitap, film ve dizi önerileri derledik. Umarız keyifli vakit geçirirsiniz.

Kitap Hırsızı

Aynı isimle filme de çekilen Avustralyalı yazar Markus Zusak’ın yazdığı tarihi kurgu romanı, gerçekliğin zor şartları ile kitapların kurtarıcılığı üzerine şiirsel bir dile sahip. Nazi Almanyası’nın zor yıllarında geçen kitapta, evlatlık verilen Liesel’in kitaplara tutunarak var olmaya çalışma hikayesine tanıklık edeceksiniz.

Bir Kış Gecesi Eğer

Bir Yolcu

Batı edebiyatının mihenk taşlarından olan ünlü yazar Italo Calvino’nun klasikleşmiş romanı, daha ilk cümlesinde okuyucuyu yakalıyor: “Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin”. Bu romanı okurken kendinizi romanın baş karakteri gibi hissedecek, okuma ve yazma üzerine düşünmeye başlayacaksınız. Bilinç akışı tekniğiyle kaleme alınan kitapta, farklı hikayeler birleşerek sizi adeta bir labirente sürüklüyor. Uzun kış geceleri Calvino ile tanışmak için güzel bir fırsat.

İki Şehrin Hikâyesi

Charles Dickens’ın en büyük tarihî romanı olarak kabul edilen İki Şehrin Hikâyesi, Fransız Devrimi yıllarında Paris ve Londra’da geçiyor. On sekiz yıl sonra Bastille Hapishanesi’nden çıkan bir doktor ve İngiltere’ye gönderdiği kızının Londra’daki yaşamlarına odaklanan roman, güçlü bir lirik dile sahip.

Enola Holmes (2020)

Nancy Springer’ın aynı isimli kitabından uyarlanan film, bizleri Baker Sokağı’nın yeni üyesi Enola Holmes ile tanıştırıyor. Sherlock’un genç kız kardeşi Enola, annesinin kaybolduğunu öğrendiğinde, abisini alt ederek onu bulmaya çalışır. Kendisini tehlikeli bir komplonun ortasına attığından habersizdir. Sherlock Holmes’un aksine bir kadının gözünden gizemli bir dünyaya adım atmak ve bulmacanın parçalarını birleştirmek isteyenler için keyifli dakikalar vadeden sürükleyici bir film.

Âşıklar Şehri (2016)

Hayaller ve müziğin birleştiği Âşıklar Şehri, müzikal bir film olmasına rağmen oldukça etkileyici bir hikaye örgüsüne sahip. Bir aktris ve bir piyanistin imkânsız görüneni gerçekleştirme çabasının anlatıldığı müzikali, oyuncuların performansları ve yönetmenin güçlü diliyle severek izleyeceksiniz.

Rüzgârı Dizginleyen

Çocuk (2019)

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk, William Kamkwamba’nın gerçek hayat hikâyesine ışık tutuyor. Kabilesini kuraklıktan ve açlıktan nasıl kurtardığını anlatıyor. William’ın rüzgâr jeneratörü yapma hayalinin peşinde, merakın ve pes etmemenin yarattığı etkiyi anlatan çarpıcı bir film sizleri bekliyor.

Anne with an E

Yeşilin Kızı Anne isimli kitaptan uyarlanan dizi, özellikle doğaya aşık olanların mutlaka izlemesi gereken bir yapım. Yetimhaneden ayrılarak Green Gables kasabasında bir aileye evlatlık olarak verilen Anne, sıcak bir yuvaya kavuştuğunu düşünürken bambaşka olaylarla karşılaşır. Dizi boyunca Anne’in bu kasabada zekâsı ve hayal gücüyle olayların üstesinden gelmesini izliyoruz. Sıcacık hikâyesi, mutluluk veren renk paleti ve pozitif enerjisiyle Anne with an E, sizleri bir çocuğun iç dünyasına davet ediyor.

Self-Made Inspired by

the Life of

Madam C.J. Walker

Self-Made bizleri ilham verici bir başarı hikâyesi ile buluşturuyor. Tüm engellerin üstesinden gelip kendi emeğiyle milyoner olan Madam C.J Walker’ın hayatının anlatıldığı bu dört bölümlük mini dizi, kadınlar olarak bizlere kendi mücadelelerimizi sorgulatırken, sıfırdan başladığımız durumlarda dahi ne kadar güçlü olabileceğimizi hatırlatıyor.

The Crown

2016 yılından beri İngiliz Kraliyet Ailesi’nin ve Kraliçe Elizabeth’in yaşamlarına ortak olduğumuz The Crown dizisi, seyircisinin ilgisini yıllardır hiç kaybetmiyor. Kraliyet ailesinin güç pahasına verdiği mücadeleye, bu sezon Prenses Diana ve Margaret Thatcher da katılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap