Kısırları Yok Ama Müzikleri Var

Her biri farklı mesleklere sahip 8 kadından oluşan “aKşam Grubu” üyelerinin tek bir ortak noktası var: Müzik. Batı klasiklerinden rock’a, halk müziğinden dünya müziğine geniş bir repertuar ile tüm Türkiye’yi dolaşarak kadın izleyicilere konser veren grup üyeleriyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
Muhafazakar Kadın Müzik Grubu
“Başarılı bir mühendis, yoğun çalışan bir hukuk öğrencisi ya da çocuklarını güzel bir şekilde yetiştirmeye çalışan full-time bir anne olmanız, iyi bir ressam, yazar ya da müzisyen olmanıza neden engel olsun ki?”

Grubun kemanisi Gülnihal

1

“Kısırımız yok, müziğimiz var” sloganı ile aKşam müzik hareketini başlattınız. Kuruluş hikayenizi sizden dinleyebilir miyiz?

Grubun kemanisi Gülnihal cevaplıyor:

Farklı dünyaları olan üç üniversite öğrencisi bir gün oturuyor ve bambaşka noktalardan ve ihtiyaçlardan yola çıkarak aslında aynı hayalleri kurduklarını fark ediyor; “müziğini kadınlarla bir araya gelerek harmanlamak ve bu müziği yine kadınlarla paylaşmak…” Bu öğrenciler kendi başına bu hayalleri kurarken ütopik gelen fikirler o masada söze döküldüğünde hepsi birden “Neden olmasın?” diyorlar ve projenin temelleri bu masada atılıyor.

O günden sonra üniversitenin müzik odasında saatler geçiriliyor; hem müzikal hem de organizasyonel anlamda çok ciddi bir emek veriliyor. aKşam, kendisine katılan her bir insanla daha çok canlanıyor, yenileniyor. Ve bu arkadaşlar bir anda bakıyorlar ki aKşam, birçok farklı kadın müzisyene, fotoğrafçıya, organizatöre ve her türlü gönüllüye kapısını açan kocaman bir aile olmuş!

Grubun bateristi Güzide

2

Farklı enstrümanları değişik soundlarla birleştiren geniş bir repertuarınız olduğunu görüyoruz. Klasik müzik besteleri, film müzikleri ve türküler bir arada. Konserlerinizde çalacağınız parçalara nasıl karar veriyorsunuz?​

Grubun Bateristi Güzide cevaplıyor:

aKşam grubu olarak repertuar oluşturma sürecinden büyük keyif alıyoruz. Sizin de ifade ettiğiniz gibi Türk Sanat Müziğinden klasik müziğe, etnik türkülerden rock tarzına kadar çok renkli bir repertuarımız var. Farklı dilleri konuşan enstrümanların birbiriyle uyum içinde buluştuğu şarkıların ortaya çıkması için provalarda, o duyguyu yakalayana kadar uzun uzun doğaçlamalar yapıyoruz. Aynı şarkının içinde biraz doğuya biraz batıya yer verdiğimizde, herkesin dinlediğinde kendinden bir şeyler duyabildiği sesleri oluşturduğumuzda artık repertuarımız hazır demektir.

Grubun piyanisti Betül Sena

3

Sahnede giyeceğiniz kıyafetlere nasıl karar veriyorsunuz?

Grubun piyanisti Betül Sena cevaplıyor:

Aslında sahne kıyafetlerine karar verirken dikkat ettiğimiz tek konu renk uyumu. Sahnede genellikle siyah rengini tercih ediyoruz. Çünkü sahne ile uyumu ve enstrümanların ön plana çıkmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Siyah dışında bir renk tercih edeceksek renk tonunu belirliyoruz ve herkes o tona uygun bir şekilde kendi kıyafetini ayarlıyor. Bunun dışında dikkat ettiğimiz özel bir durum yok.

Grubun kanunisi Nurdan

4

Her biriniz, farklı meslek gruplarına sahip olmanıza rağmen müziğin birleştirici paydasında buluşuyorsunuz. Aranızdaki uyumu yakalamak zor oluyor mu? Bu grubun bir parçası olmak, sizin deyiminizle “aKşamlı” olmak sizi nasıl motive ediyor?

Grubun kanunisi Nurdan cevaplıyor:

Grup 8 kişiden oluşuyor. Ben grubumuzun kanunisiyim, aynı zamanda mimarım. Gülnihal grubumuzun kemanisi, aynı zamanda sosyolog ve edebiyatçı. Reyta grubumuzun piyanisti, sosyolog, aynı zamanda siyaset ve uluslararası ilişkiler mezunu. Gülnihal ve Reyta akademide ilerliyorlar. Güzide grubumuzun bateristi, eczacılık okuyor. Nida grubumuzun bir diğer kemanisi aynı zamanda piyano çalıyor, eczacılık ve sosyoloji okuyor. Zeynep grubumuzun solisti ve gitaristi, opera ve psikoloji mezunu, aynı zamanda hikaye anlatıcısı. Betül Sena grubumuzun bir diğer piyanisti, aynı zamanda klinik psikolog. Sena Nur ise grubumuzun grafik tasarımcısı ve fotoğrafçısı, elimiz kolumuz her şeyimiz.

Aslında her birimiz içimizdeki müziği yakalamaya çalışan kadınlarız. Temelde farklı eğilimlere, mesleklere sahibiz; evet. Sizin de dediğiniz gibi, bu kadar farklı meslekteki bizlerin tek bir ortak noktası var; o da müzik.

Kendi adıma bu soruyu düşünürken aklıma ilk “mimari, mekanda donmuş müziktir” sözü geldi. Kanun çalmaya başladığımda henüz lisedeydim, mimarlıktan da mimar olacağımdan da haberim yoktu. Üniversiteye gelince o dolup taşan müzik aşkım mimariyle çarpışınca ortaya çıkan şey tam olarak “aa bu ben” oldu! Bir süre sonra kendi yaptığım müziğin çoğaldığını hissetmek istedim, aKşam Grubu’yla yolum kesişti. Geldiğimde gördüm ki, herkes benim gibi çok uzun yollardan gelmiş buraya ve hepimizin heybesinde çok kıymetli şeyler var. Ortaya döküp o karmaşadan bir “biz” çıkarmak nasıl keyifliydi anlatamam!

Ama aKşamlı olmak bir tek bizden ibaret değil, o koca koca salonları dolduran yüzlerce kadının enerjisi, gülümsemesi bu çatının temellerini oluşturuyor. İşten yorgun argın koşarak gelen, bazen yeni doğmuş çocuğuyla, bazen eşi dostuyla, bazen bir doğum günü hediyesi olarak, bazen de çoluk çocuğu annelere bırakıp kendine özel vakit ayırmayı isteyen her bir kadın bizim için çok özel.

Muhafazakar Kadın Müzik Grubu
“Her şeyin ötesinde, her camiadan kadının rahatça bir araya gelip aynı ritimde buluşması, aynı şarkıda el çırpması paha biçilemez bir değer.”

Grubun solist ve gitaristi Zeynep

5

Logonuzdaki kepçe simgesinin anlamı nedir ve grup isminizdeki “aKşam”ın K’si neden büyük?

Grubun solist ve gitaristi Zeynep cevaplıyor: 

Yıllar önce “aKşam” fikri zihnimizde yeşermeye başladığı sıralarda bunun sadece bir müzik grubu olmadığını biliyorduk. aKşam bunun da ötesinde bir kadın müzik hareketiydi ve tüm kadınları müzik yapmaya çağırıyordu. O yıllarda bir grafikerimiz yoktu ama böyle samimi küçük oluşumların en güzel tarafı herkesin her şey için canla başla topa girmesi oluyor, bizim grupta da bu hep böyle oldu. Benim de biraz grafik tasarım bilgim vardı ve logo için kolları sıvayıp düşünmeye başladık. Çıkış noktamız ne olacaktı? Logonun özellikle kadın olmayı temsil eden bir obje olmasını çok istiyorduk, ben de o yıllarda masallarla çalıştığım için sembollere meraklıydım ve kepçe/kaşığın Anadolu’da ve nice topraklarda kadınlık ve bereket anlamına gelmesinden hareketle bunun üzerine çalışmaya başladım. Bir kadın müzik grubu olduğu ve ismi daha karakteristik hale getirmek için de aKşam’ın K’sını kadının K’sı olarak alıp büyük yazdık. Bizler çok sevdik, dinleyicilerimiz de hemen sahiplendiler. K’sı büyük olmayan bir akşam görürseniz aKşam değildir!

Grubun grafik tasarımcısı ve fotoğrafçısı Sena

6

Yılın hangi dönemlerinde konser veriyorsunuz? aKşam’ı dinlemek isteyenlere ne önerirsiniz?

Grubun grafik tasarımcısı ve fotoğrafçısı Sena cevaplıyor:

Yılın hangi dönemlerinde konser vermeyi seviyorsunuz derseniz uzun yaz akşamları derim. Hele bir de konser açık havada düzenlenmişse… Sorunuza gelecek olursam konserler için belirlediğimiz özel bir zaman dilimi yok. Hepimiz konserlerimiz dışında da mesleki kariyerlerimize ve özel hayatlarımıza zaman ayırmak durumunda kalıyoruz. Bu sebeple aKşam konserlerine katılmak isteyen kadınlara yılın her gününde ansızın gerçekleşebilecek konserleri kaçırmamaları için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalmalarını tavsiye ederim. Eğer “ben çok uzaktayım konserinize katılamıyorum” diyenleriniz varsa üzülmeyin, belki bir sonraki konser sizin şehrinizdedir. Çünkü bizim rotamız yok müziğimiz var.

Grubun kemanisi Nida

7

Geleceğe yönelik gerçekleştirmek istediğiniz planlarınız var mı? Albüm çıkarmayı hiç düşündünüz mü?

Grubun kemanisi Nida cevaplıyor:

Farklı alanlarda eğitim almış, farklı okulları, uğraşları olmuş ancak bu meşguliyetler arasında müzik tutkusuyla müziği hiç bırakmamış kadınlar olarak ortak planımız; aKşam sanat okulunu kurmak. Bu okulda müzik ve enstrüman derslerinin yanı sıra farklı sanat dallarında eğitimlerin de verilmesini istiyoruz. Bununla birlikte yeteneklerin serpilip geliştirilmesi, gösterilmesi ve özgün üretimler yapılabilmesi için kadınlara alan açacak bir “aKşam sanat evi” hayal ediyoruz ve müziğimizi mümkün olan en çok sayıda kadına ulaştırmak istiyoruz.

Birbirimizin yorumlarıyla beslenmiş özgün müzikler ortaya koymaktan çok keyif alıyoruz. Kendi bestelerimizden oluşan bir konser vermenin hayalini de kurmuyor değiliz elbette. Yakın zamanda albüm planımız yok. Ancak neden olmasın? Hepimiz için çok heyecan verici olacaktır.

Grubun piyanisti Reyta

8

Hayallerini gerçekleştirmek isteyen genç Müslüman kadınlara küçük bir mesaj iletmek ister misiniz?

Grubun piyanisti Reyta cevaplıyor:

Hayallerini gerçekleştirmek isteyen genç Müslüman kadınları ilk olarak tebrik etmek isterim. Hayal kurmak ve bir hedefinin olması işin en değerli kısmı. Hayal kurarken cesur olmak, gerçekleştirmeye çalışırken de kararlılık ve bol çaba gerekiyor. Sonrası tevekkül…

Bu noktada benim kendi adıma hayatımda uygulamaya alıştığım ve bence aKşam’daki herkesin de temsil ettiğine inandığım bir başka önemli nokta da kendimizi tek bir hayalle, tek bir hedefle, tek bir kimlikle sınırlandırmamak olabilir. Başarılı bir mühendis, yoğun çalışan bir hukuk öğrencisi ya da çocuklarını güzel bir şekilde yetiştirmeye çalışan full-time bir anne olmanız, iyi bir ressam, yazar ya da müzisyen olmanıza neden engel olsun ki? Heybemize koyduğumuz her şey birbirini besliyor. Bazen hepsine yetişmek yorucu olsa da, bir şekilde başarılı olduğunuzu hissettiğinizde o koşturmacadan da sonuç kadar keyif alıyorsunuz.

Hepimize çok sık gelen, “çok istiyorum ama bu yaştan sonra bu enstrümanı çalmayı öğrenebilir miyim?” sorusuna da hep dediğimiz gibi; neden olmasın? Yani sadece gençler değil kimse hayallerini gerçekleştirmek için geç kalmış sayılmaz. Aslında yaşı da olmadığını düşünüyoruz biz bu işin. Biz insanların sahnede görmeye; görse de ilahi ya da Türk Sanat Müziği bir nebze ama, batı klasiklerinden, rock’a ve çeşitli etnik müziklere kadar geniş bir repertuar dinlemeye alışık olmadıkları profildeki bir grup kadın olarak birtakım kalıpları kırmaktan memnunuz. Bu noktada konserlerimize ve dinletilerimize gelen, salonları dolduran, müziğimize eşlik eden ve bizi destekleyen tüm aKşamlı’ların payı büyük. 

“Türk Sanat Müziğinden klasik müziğe, etnik türkülerden rock tarzına kadar çok renkli bir repertuarımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap