Maske Takmanın Sebep Olduğu Cilt Sorunlarına 4 Adımda Son Verin

"Maskelerle yaşamın ne kadar süreceği belli olmasa da, bu süreci en az hasarla atlatmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Bu konuda sizlere 4 ufak tavsiyemiz olacak."
Pandemi süreciyle birlikte hayatımıza dahil olan maskeler, bir yandan virüsten korunmamızı sağlarken diğer yandan da cildimizde sorunlara yol açıyor. Sürekli nefes alıp verdiğimiz için, özellikle burun, yanak ve ağız bölgesi karbondioksit, ısı ve sürtünmeyle karşılaşarak farklı reaksiyonlar gösteriyor. Uzun süreli kullanımda yüzde kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve pul pul döküntüler bu reaksiyonlardan bazıları.

Şimdi gelelim iyi haberlere! Cilt bakımı ve doğru maske kullanımı ile tüm bu sorunlardan kurtulmanız mümkün. Maskelerle yaşamın ne kadar süreceği belli olmasa da bu süreci  en az hasarla atlatmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Bu konuda size 4 ufak tavsiyemiz olacak.

 

Hangisi Doğru Maske?

Cildimizi tahriş eden, gözenek tıkanıklığı nedeniyle aknelerin daha sık çıkmasına neden olan etmenlerin başında yanlış maske seçimi geliyor. Ayrıca tıbbi maskeler kaşıntıya yol açması sebebiyle bazı ciltlerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Yapay malzemelerden üretilen ve havayı filtre etme özelliğine sahip olmayan maskelerden uzak durmalısınız. Doğal kumaşlı yıkanabilir maskeler, hem ortamdaki havayı daha iyi filtre ediyor hem de nefes almayı kolaylaştırıyor.

Maskenizi Sık Sık

Değiştirin ya da Yıkayın

Kullan at maskeler 4 saatte bir değiştirilmeli. Çünkü nemlenen maskeler koruyucu özelliğini kaybediyor. Tavsiye ettiğimiz gibi doğal kumaşa sahip yıkanabilir maske takıyorsanız, her kullanımdan sonra maskenizi temizlemelisiniz. Tabi ki kullandığınız deterjan da bu aşamada oldukça önemli. Gün boyu cildinizle temas eden ve içinde soluk alıp verdiğiniz maskeyi, kimyasal içermeyen sabunla veya hipoalerjenik deterjan ile sıcak suda yıkamanız yeterli.

 

Cilt Bakımına

Özen Gösterin

Cilt bakımı derken güzellik sayfalarında yer alan uzun bakım rutinlerinden bahsetmiyoruz. Gün boyu kirli havaya, güneş ışınlarına ve maskenin yıpratıcı etkilerine maruz kalan cildimizi temiz ve nemli tutmak önceliğimiz. Cilt yapınıza uygun bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayıp, tonik veya gül suyu sürerek gözeneklerinizi sıkılaştırın. Sonrasında nemlendirici krem ve güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmamaya dikkat edin.

 

Makyajı Abartmayın

Günlük cilt bakımınızı tamamladıktan sonra “bugün biraz daha iyi hissetmek istiyorum” diyorsanız, yüzünüzün en çok görünen kısmına yani göz ve kaş makyajına odaklanabilirsiniz. Kaliteli bir rimel ve göz kalemi ile nude tonlarda far ve kaş kalemi tercih edebilirsiniz. Ağır fondötenler, pudralar ve kalın kapatıcılar zaten yarısı maske ile kapalı olan cildinizin havasız kalmasına ve daha çabuk yıpranmasına neden olacaktır.

 

Küçük Bir Öneri: Sadece maskenizin temiz olması yetmez. Farkında olsanız da olmasanız da, elleriniz mutlaka maskeyle temas edecektir. Ellerinizi sık sık, en az 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamanız, cilt sağlığınıza da doğrudan etki edecektir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap