16 49.0138 8.38624 arrow 1 arrow 1 5000 1 fade https://blog.modanisa.com 120 1
sticky-logo

Mevsim Geçişlerinde Cildimizi Korumanın Püf Noktaları

Ağustos 25, 2020
"Özellikle geçiş mevsimlerinde cildimiz ekstra özen ister. Peki cildimizi korurken dikkat etmemiz gereken püf noktaları nelerdir?"
Y
azın son sıcak günlerini yaşıyoruz. Sonbahar kapımızı çaldı çalacak. Belki tatilinizi bitirip tekrar iş hayatına döndünüz ve zor da olsa şehir hayatına adapte olmaya çalışıyorsunuz. Ya da tatil hayalleri kurmaya ancak vakit bulabildiniz. Hangi şıkta olursanız olun; mevsim geçişinin yaşandığı bu dönemde, cildinize ekstra hassasiyet göstermek durumundasınız.

Hava değişimi, ısı, nem, rüzgâr ve ultraviyole ışınlar cildimizi olumsuz etkiler. Yazın ısınan hava ve artan nemin etkisiyle cilt gözenekleri açılır ve cildin sebum üretimi azalarak kılcal damarlar genişler. Soğuyan havayla birlikte gözenekler sıkılaşır ve sebum salgısı artar. Dolaşım sistemi, ısı kaybını dengelemek için kanı daha içerilere doğru çeker, cildin kan akış hızı azalır. Cilt daha renksiz ve donuk görünür. Rüzgâr ise cilt nem dengesini bozar ve aşırı kurumasına, çatlamasına neden olur.

Özellikle geçiş mevsimlerinde her akşam cilt tipine uygun alkolsüz bir temizleyici ile cilt temizliği ve nemlendirmesi yapılmalı, haftada 1-2 defa bakım maskesi uygulanmalıdır. Makyaj temizleyicilerin ve cilt temizleyici ürünlerin aynı işi görmediğini bilmek gerekir. Makyaj temizleyici ürünler, genelde çözücü ve yağ içerirler ve susuz kullanılırlar. Cilt temizleyiciler ise makyaj temizliğinden sonra ve su ile köpürtülerek kullanılırlar.

Cildin dışarıdan bakımı tek başına yeterli değildir. Uygun miktarda su tüketimi, düzenli uyku, kötü alışkanlıklardan uzak, stresten, hava kirliliğinden etkilenmeyen sakin bir hayat sürmek önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme, protein alımı, vitamin ve antioksidan desteği cildiniz için yapabileceğiniz en iyi yatırım olacaktır.

Yazıyı paylaş

DON'T MISS THIS ONE: Zaman Tüneli: Gömlek, kadınların gardıroplarına ne zaman girdi?

0 Yorum

Cevap Yaz