Muhafazakâr Giyimin Vazgeçilmezi: Trençkot Nasıl Moda Oldu?

Bugün muhafazakâr giyimin vazgeçilmez parçalarından biri olan trençkotun tarihini inceleyeceğiz. Tabii Modanisa’dan seçtiğimiz 5 favori trençkot da dolaplarımıza girmeye aday olacak. Öyleyse gelin bakalım trençkot nedir, nasıl giyilir?

İngilizce sözcük kökeni trench yani siper ve coat palto sözcüklerinin birleşiminden oluşan trençkot için siper paltoları diyebiliriz. Adından da anlayacağınız üzere trençkotun yaygın kullanımı 1. Dünya Savaşı’nın zorlu cephelerinde başlıyor. Savaş sırasında kullanımı güç, ağır paltolara alternatif olarak su geçirmeyen hafif kumaşıyla askerlerin rahat hareket etmesini sağlayan trençkot asker üniformalarının önemli bir parçası haline geliyor. 

Trençkot kemerlerinin üzerindeki metal halkaların, omuzlarındaki apoletlerin öylesine tasarlandığını düşünmediniz değil mi? Çünkü Thomas Burberry bu eklemeleri askerlerin pusula ve el bombası gibi çeşitli aksesuarlarını taşıması için tasarlıyor. Trençkot popülaritesini 2. Dünya Savaşı sırasında korumaya devam ederken, ordunun ve maceraperest erkeklerin dünyasından çıkıp moda dünyasına geçişi Hollywood’un ışıltılı kahramanlarıyla mümkün oluyor. Klasik Hollywood’un unutulmaz filmlerinden Casablanca’da Humphrey Bogart, Breakfast at Tiffany’s de Audrey Hepburn, A Foreign Affair’le Marlene Deitrich trençkotu erkek ve kadın stilinin klasik parçalarından biri haline getiriyor. Böylece trençkot hem ekranların hem de dolabımızın en sevilen parçası oluyor.

Gelin Modanisa’da en sevdiğimiz trençkot örneklerine birlikte göz atalım!

Ürün ID: 7877269

İlk trençkotumuz büzgülü kol manşetleri, cep detayı, kemerli ve kruvaze kapamalı camel rengi bir model. Kesinlikle mevsim geçişlerinin vazgeçilmezi olacak bir trençkot.

Ürün ID: 1847203

Bir sonraki trençkot örneğimiz alışılmış klasik tarzın dışında farklı kumaş dokusu ile dikkat çekiyor. Kollarında bağlama detayı ve kruvaze yakasıyla güncel bir yorum arayanlara geliyor.

Ürün ID: 1376913

Bu sezon oversize trençkotlar yükselişte. Biz de oversize kesim, klasik bir renge sahip bu trençkotun her dolapta olması gereken kurtarıcı bir parça olduğunu düşünüyoruz.

Ürün ID: 7878118

Her dolapta olması gereken şık bir trençkot örneği var sırada. Çift düğmeli, ekose desenli klasik kesim, kumaş kemere sahip modeliyle çok da rahat bir trençkot!

Ürün ID: 1775799

Bir sonraki modelimiz sık ve uzun süreli kullanıma uygun zamansız bir trençkot. Ağırlık yapmayan kumaş özelliği ile rahat bir kullanım sağlıyor. Camel rengi ile her türlü kombininizde kullanabileceğiniz şık ve rahat bir parça.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap