Pandemide Ramazan: Belirsiz Zamanlarda Huzuru Aramak

“Yaradanımıza yaklaşmanın yollarını belki de en çok, zorluklarla karşılaştığımız, yalnız hissettiğimiz ve korktuğumuz zamanlarda aramıyor muyuz? Ramazan ayının ilk çeyreğini geride bırakırken bu kutlu ayı en güzel şekilde değerlendirmek ve dolu dolu yaşamak üzerine hala çalışabiliriz.”

Geride bıraktığımız 2020 yılında, Mart ayının son günleriydi pandemiyle tanışmamız. Sonra Ramazan ayı başladı ve biz birlik ve beraberliğimizin zirve yapacağı bir dönemde kabuğumuza çekilmek zorunda kaldık . Aradan 1 yıl geçti ve pandeminin gölgesinde bir Ramazan daha geçiriyoruz. Koronavirüs salgını dünyayı etkisi altında tutmaya devam ederken; pandemi ile yaşamak hala bizleri cevaplardan çok sorularla baş başa bırakıyor. Hayat rutinlerimiz, insan ilişkilerimiz ve kontrolümüzde olduğunu düşündüğümüz hiçbir şeyin aslında öyle olmadığı gerçeğiyle bir bir yüzleşiyoruz. Sosyal mesafe ve karantina yasakları hayatımızda yepyeni bir pencere açtı. Bildiğimiz dünya giderek daha belirsiz hale geldikçe, daha içe dönük ve ben merkezci bir hayat yaşamaya başladık. Kendimizle her zamankinden fazla zaman geçiriyor, kaygı uyandıran durumlarla başa çıkmanın ve ruh sağlığımızı iyileştirmenin yollarını yine kendimizde arıyoruz. 

Pandeminin gölgesinde geçirdiğimiz bir yıldan sonra, artık karantina altında evlerimizde oruç tutmak eskisi kadar zor değil. Asıl zorluk; sevdiklerimizle iftar buluşmalarından, birlikte teravih namazlarını eda etmekten, maneviyatımızı güçlendiren Ramazan ruhundan mahrum kalmak. Hal böyleyken, birçoğumuzun aklında şu soru tekrarlanıyor: “Böylesine yalnızlık ve kargaşayla çevriliyken kalbimi ve zihnimi nasıl güçlü tutabilirim?”

Yaradanımıza yaklaşmanın yollarını belki de en çok, zorluklarla karşılaştığımız, yalnız hissettiğimiz ve korktuğumuz zamanlarda aramıyor muyuz? Ramazan ayının ilk çeyreğini geride bırakırken bu kutlu ayı en güzel şekilde değerlendirmek ve dolu dolu yaşamak üzerine hala çalışabiliriz. Bu dönemde birçok zorlukla karşı karşıya olduğumuz doğru ama Ramazan’ın manevi atmosferi tüm bu zorlukların ötesinde çok daha güçlü bir yerde. 

Ramazan ile kurduğumuz kişisel ilişki bunu bir fırsata dönüştürebilir. Uzaktan da olsa canlı programlara katılarak, eksik yönlerimizi tamamlamak için videolar izleyerek ya da okuma listeleri hazırlayarak kendi kendimizi motive edebiliriz. Arkadaşlarımız ve yakınlarımızla internet üzerinde sanal iftarlar planlayabilir, Ramazan gelenekleriyle, fiziksel olmasa da birlikte aktiviteler gerçekleştirerek bu kutlu ayı yaşayabiliriz. 

Bu Ramazan da maneviyatımızın zorluklardan beslenebileceğini unutmayalım ve oruç, dua ve iyiliklerle kaosun ortasında dinginliği ve huzuru bulabileceğimizi bir kez daha hatırlayalım. Kimsesizlerin kimsesi olan Rabbimizin ölçülemez nimetleri üzerine bir kez daha düşünelim ve yardımımıza muhtaç olanların hakkını gözetelim.

Sağlıklı ve iyilik dolu bir Ramazan diliyoruz!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap