Pandemiyle Değişen Hayat Kurallarımız

"Pandemiyle değişen hayat kurallarımız, önemsiz gördüğümüz küçük mutlulukların ne kadar da değerli olduğunu keşfetmemizi sağladı."
İlkbaharda pandemiyle sınanarak yazı gelgitler arasında geçirenler için temiz bir sayfa aralama mevsimi; sonbahar geldi. Mart ayında etkisini tüm dünyada hissettiren Covid-19 virüsü ile birlikte adeta yaşamın özüne doğru yolculuğa çıktık. Seyahat kısıtlamaları, sokağa çıkma yasakları, hijyen kuralları ve evde geçirdiğimiz günler boyunca; hayatımızda önemsiz gördüğümüz birçok şeyin ne kadar da değerli olduğunu yeniden keşfetmeye koyulduk.

Bu süreçle birlikte ailemiz, arkadaşlarımız ve sosyal çevremizle bağ kurmanın kişisel bir tercih değil, temel bir ihtiyaç olduğunu öğrendik. Sevdiklerimizle karşılıklı iletişim halinde olmanın, paylaşımda bulunmanın, akıl ve ruh sağlığımız kadar fiziksel açıdan da besin kaynağı olduğunu, birbirimizle temas kurmanın doğal bir ihtiyacımız olduğunu hatırladık.

 

Sadece ailemizin değil, keyifli anlar geçirdiğimiz yuvanın da harcadığımız emekle güzelleştiğini farkettik. Dışarıdan yemek yiyemediğimiz, fırından ekmek alamadığımız günlerde içimizdeki cevheri keşfettik. Belki isteyerek belki mecburiyetten ellerimizle yaptığımız sıcacık ekmeği bölüşüp yerken, mutlulukla örülen hatıralar bıraktık zamana. Ve biz farkına vardıkça bazı şeylerin, o küçük şeyler hayatımızdaki yeni güzellikler oldu. Dışarı adım atamadığımız anlarda evimizin küçücük balkonuna şükrettik. Güneşe açılan pencerelerimizden gelen tertemiz havaya, uçan kuşlara ve masmavi gökyüzüne övgüler yağdırdık. Yeniden hissetmeyi öğrendik.

En önemlisi tabiatın varlığına ne kadar az şükrettiğimiz düştü aklımıza. Doğaya el sürmek, onunla temas kurmak için çok uzun zamanlara ihtiyacımız olmadığını anladık. Doğayı evimize taşıyarak evlerimizi bir beton yığını olmaktan çıkarmak istedik evvela. Çeşit çeşit çiçekler sipariş edip, güzelleştirdik evlerimizin duvarlarını. Yuvamızın en güvenli ve rahat hissettiğimiz yer olması için daha bir çabalar olduk. Sokağa adım attığımız, markete korkarak gittiğimiz zamanlarda, eve bir an önce dönerek güvenli hissetmenin telaşına kapılıverdik

Her ne kadar yeni normal dönemine geçiş yapmış olsak da, öğreneceklerimizin sınırı olmadığını artık biliyoruz. Her an herşey değişebilir ve sıkı sıkıya tutunduğumuz, o çok önemli bulduğumuz prensipler yerle bir olabilir. Can güvenliğimiz, cüzdanımızın, banka hesaplarımızın ve alışveriş tutkumuzun önüne geçebilir. Her an hayatla sınanabiliriz. Bu yüzden hayat kurallarımızda ilk sırada “kalp kırmamak” olmalı. Sevdiklerimizle bağımızı koparmamak, hal hatır sormak, komşuluk hakkına riayet etmek, sevgimizi her varlığa gösterebilmek ve çokça şükretmek. Çünkü hayat ancak böyle güzelleşecek ve küçücük bir ev olmaktan çıkacak. İyilikler karşılığında iyilik buldukça, katılaşan yürekler mis kokulu bir gül goncasına dönüşecek.

Siz de bizimle aynı fikirdeyseniz lütfen bizimle de paylaşın. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap