İlham Panosu: Ressam Hatice Kahraman sanatla tanışma serüvenini anlatıyor

"Ressam Hatice Kahraman, Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra ikinci lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde tamamladı. Çiçeklerin ressamı olarak tanınan Hatice Kahraman’a, fırça ve boyayla tanıştıktan sonra hayatının nasıl değiştiğini sorduk."
Ressam Hatice Kahraman, Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra ikinci lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde tamamladı. Çiçeklerin ressamı olarak tanınan Hatice Kahraman’a, fırça ve boyayla tanıştıktan sonra hayatının nasıl değiştiğini sorduk. 

Matematik okudunuz; sonra içinizdeki sanatçıyı keşfettiniz. Bu keşfin nasıl gerçekleştiğini merak ettik… 

Hatay’da doğdum. Muhafazakar bir ailede büyüdüm. Çocukluğumdan bu yana rol modelim hep babam oldu. Onun çalışma ve iş disiplininden her zaman etkilendim. Farkında olmadan bunu kendi hayat disiplinime de yansıttım. Okul hayatında başarılı bir çocuktum. İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra ikinci lisans eğitimimi Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde tamamladım. Aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.

Ressam olmam bir zaman dilimi, bir durum, bir karar verme hali değildi. Yeteneğimi fark etmem belki geç oldu fakat iç dünyamda, küçük bir çocukken bile; gözlem yapmayı, deneyimlemeyi, merak etmeyi devam ettirdiğim bir süreç vardı. Zamanı geldiğinde fırça ve boyayla gerçek bir tanışmaya hazırmışım. İhtiyacım olan inançtı, kendime inanmak ve ezberlediğim yolları değiştirmek…

Eserlerinizde doğa temasını ve çiçek figürlerini sıklıkla görebiliyoruz, fakat siz aynı zamanda bir matematikçisiniz. Matematiğin eserlerinizi ortaya çıkarırken nasıl bir faydası oluyor? 

Matematik birtakım sayı ve sembollerden oluşuyor gibi gözükse de, fiziksel dünyayı imgelemek, anlamak ve imgelediklerimizi görünür kılmak matematik iç disiplini ve estetiğiyle gerçekleşiyor. Doğadaki matematiği resmetmek de temelde bu sayısal bilgiyi, algı düzeyini geliştirmek, dönüştürmek demek. Bir çiçeğe bakarken sadece çiçeği görmek, onu resmetmek için yeterli değil maalesef. 

 

Çizim yaparken size neler ilham verir? 

Yeni bir fikir, yeni bir olgu etrafında dönmek beni heyecanlandırır. Keşfetmek, mümkünse bu keşif sürecine dahil olmak çizim yaparken bana ilham veren temel etkenler. 

Neden sulu boya; sizi sulu boyaya çeken ne oldu?

Aslında geleneksel sanatlarla eş zamanlı ilerleyen bir suluboya tecrübem var. Akademiye hazırlandığım sene sulu boya ile tanıştım ve bir daha bırakamayacağım bir teknik olduğunu anladım. Evet, ülkemizde pek bilinen ve rağbet gören bir teknik değil. Ben de özellikle suluboya çiçek ressamlığı alanında eğitim alabileceğim bir ressama rastlamadım. Kendi kendimi eğitmek durumunda kaldım. 2017 yılında kurduğum “Küpeliağaç” isimli eşarp/aksesuar markam için sulu boya desenler çizmeye, tasarımlar yapmaya başladım. Aynı yıllarda gelen talepler doğrultusunda, Ankara ve İstanbul’da farklı mekanlarda sulu boya atölye çalışmaları düzenledim. Hâlâ devam eden eğitimlerim, pandemi ile değişen yeni normalle beraber online olarak ilerliyor. Ayrıca yüz yüze derslerime yaklaşık iki senedir kıymetli arkadaşım, ressam Aslı Baltacıoğlu resim atölyesinde devam etmekteyim. 

“Genç kadınlara tavsiyem şudur: Mutlaka bir hayaliniz olsun. Güçlü, sağlam bağlar kurun; ilerlemeye sabırla devam edin.”

Yakın zamanda bir sergi planınız var mı? 

2015 yılından bu yana Geleneksel Türk Sanatları alanında katıldığım birçok karma sergi oldu. İlk kişisel sulu boya sergim 2019 yılında Üsküdar Nevmekan Sahil’de gerçekleşti. Şu an gündemimi yoğun bir şekilde yüksek lisans tezim meşgul ediyor. Bireysel çalışmalarıma fazla vakit ayıramıyorum. Yakın zamanda öğrencilerimle sulu boya sergisi yapmak gibi bir hayalim var. 

 

Çizimlerinizle dünyanın farklı yerlerindeki kadınlara ilham veriyorsunuz. Meslek seçiminde zorlanan genç kadınlara ne tavsiye edersiniz? 

Her birimizin benzersiz özellikleri ve yetenekleri olduğuna inanıyorum. Çevre ve büyütülme koşulları değişse de çocuklukta merak ve ilgi odağımızı çeken,  severek yapacağımız meslekleri çoktan seçiyoruz aslında. Popüler bir meslek olsun veya olmasın; kendi yetenek ve ilgilerimizi belirlemek ve netleştirmek doğru mesleği seçmede faydalı olacaktır.

Şimdi düşündüğünüzde 18 yaşındaki halinize neler söylemek isterdiniz? 

18 benim için neşeli ve  güzel bir yaştı. Kalıcı arkadaşlıklar kurduğum, güzel meclislere dahil olduğum zamanlardı. Muhtemelen 18 yaşındaki halimden benim alacağım tavsiyeler daha çoktur 🙂 Kariyerimin dönüm noktası eşimle yollarımızın birleşmesi oldu. Bugün kendime hak ettiğim değeri veriyor, yapacağım işlerde, projelerde daha çok güveniyor, saygı duyuyorsam, bunda büyük bir pay kıymetli dostum, hayat arkadaşım olan sevgili eşimindir.  

Genç Müslüman kadınlara bir mesajınız olur mu?

Bir hayaliniz mutlaka olsun. Güçlü, sağlam bağlar kurun, ilerlemeye sabırla devam edin 😉

Instagram hesabım… @kupeliagac…

Yaşım …33..

Ben bir …sanatçı ve aynı zamanda tasarımcıyım…

…İstanbul’da…  yaşıyorum. 

Medeni durumum …evli..

…Balık… burcuyum

Hobilerim …seyahat etmek ve şiir okumak..

..Mavi…rengini çok severim.

En sevdiğim yemek …yaprak sarma…

Favori tatlım …fıstıklı baklava…

Okuduğum son kitap …Nietzsche ile Yürümek / John Kaag…

Mutlaka izlemeniz gereken film …Big Fish / Tim Burton…

Favori şarkım …Forever For Now / LP…

Vazgeçemediğim makyaj ürünü …eyeliner…

Günlük cilt bakım rutinimin ayrılmaz parçası …nemlendiriciler…

İlk fırsatta görmek istediğim yer ….Fransa’da Grasse Gül Bahçeleri…

….2012 yılından beri… instagramdayım.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap