Rimelaşkına ile Güzellik Seansı: Cildimi nemli tutmayı nasıl başarıyorum?

"Sağlıklı bir cilt için yaş ve cinsiyet gözetmeksizin düzenli bir cilt temizliği ve nemlendirme gerekir. Rimelaşkına, kendi formülünün sırrını paylaşıyor."

Herkese selam!

Ben Hilal; ama sizler beni daha çok Rimelaşkına olarak tanıyorsunuz.

 

Sizlere kuru ciltten muzdarip biri olarak cilt nemlendirmenin öneminden ve cildi nemlendirmek için yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyorum. Cildimiz vücudumuzun tamamını kaplayan çok önemli bir organımız. Nemli bir cilt sadece güzel görünmek için değil sağlık açısından da çok önemli. Nem dengesi sağlanmış bir cilt sizi birçok deri hastalığı, çatlaklar, enfeksiyon gibi rahatsızlıklardan korur. Sağlıklı bir cilt için yaş ve cinsiyet gözetmeksizin düzenli bir cilt temizliği ve nemlendirme gerekir.

Cilt nemlendirmenin ilk ve en önemli adımı içten bir nem dengesi sağlamak. Bunun için de günde en az 2,5 litre su tüketmek gerekir. Kendi cilt nemlendirme rutinimden bahsetmem gerekirse öncelikle şunu yazmalıyım: Ben de cildimi nemli tutmak için bolca su tüketmeye çalışıyorum. Günde iki kere cilt temizliği sonrasında nemlendirici ürünlerimi kullanıyorum. Tabii ki makyaj yapmadığım günlerde de çevresel faktörlerden kaynaklanan cilt kirliliğinden arınmak için aynı temizlik ve nemlendirme rutinini uyguluyorum. Bu rutinde çok kuru ciltli olduğum için temizleyicimin de cildimi kurutmayacak ve yıpratmayacak kuru cilt tipine uygun bir ürün olmasına özen gösteriyorum. Ayrıca nemlendirici krem öncesi hem nemlendiricinin etkisini artırmak hem de cilt bariyerimi güçlendirmek için hyalüronik asit içeren bir serum kullanıyorum. Daha sonra üzerine nemlendirici kremimi uyguluyorum. Sonrasında özellikle 20’li yaşlarda ihtiyaç olmadığı düşünüldüğü için çevremde de ihmal edildiğini gördüğüm göz çevresi nemlendiricimi kullanmayı da es geçmiyorum. Aslında düşünülenin aksine ileriki yaşlarda karşılaşacağımız kırışıklıkları erken yaşlarda nemlendirmeyle önlem alarak minimuma indirebiliriz. Son olarak nemli dudaklar için dudak kremimi de uyguladıktan sonra rutinimi tamamlıyorum. Tabii ki el ve vücut kremlerini de düzenli olarak kullanmayı ihmal etmiyorum!

Son olarak şunu da eklemek istiyorum. Özellikle güneş ışınları cildi kuruttuğu ve uzun vadede kırışıklıklara yol açtığı için güneş koruyucu kremleri yaz kış kullanmak da cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyarak nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap