16 49.0138 8.38624 arrow 1 arrow 1 5000 1 fade https://blog.modanisa.com 120 1
sticky-logo

Sade ve Zarif Gelinliklerin Tasarımcısı Nihan Peker

Mart 12, 2021
"Son dönemde muhafazakar gelinlik ve abiye tasarımı denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri Nihan Peker. Biz de bu ilginin kaynağını merak ettik ve ünlü tasarımcı ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik."
Y

 editepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü mezunu Nihan Peker, 1985 yılı İstanbul doğumlu. Yüksek lisans eğitimi için gittiği Milano Istituto Marangoni’yi onur derecesiyle tamamladı. Ünlü markalar için tasarımlar yapan; Swarovski’nin düzenlediği tasarım yarışmasında finale kalan ve Hammal adlı koleksiyonu Londra, Paris ve Milano podyumlarında yer alan Nihan Peker, Modanisa İstanbul Modest Fashion Week için hazırladığı muhafazakar koleksiyonuyla da oldukça ilgi görmüştü.

Beyazı da siyahı da çok seviyorsunuz… Bu sevginin gerekçeleri var mı?

Hem siyah hem de beyazın gücüne çok inanıyorum. Özellikle de en minimal tasarımlara bile güç kattıklarına… Benim için bu renk bir uğur gibi oldu aslında; mutlaka her koleksiyonumda yer veriyorum ve diğer renklere de rehberlik ettiğini düşünüyorum.

İlk kez gördüğünüz birisine bakar bakmaz, ne giymesi gerektiği hakkında zihninizde fikir oluşur mu?

Aslında yeni tanıştığım birine o gözle pek bakmamaya gayret etsem de ister istemez zihnimde bir fikir beliriyor. Keşke başka türlü giyinseydi daha çok yakışırdı diye düşündüğüm çok an oldu; fikrim sorulursa da tabi ki söylemekten kaçınmıyorum bunu.

Çok şık ama giyilmesi imkansız kıyafetler hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyoruz.

Moda elbette yerine göre biraz da eğlence ama ben çok giyilebilir bir mantıkla tasarlamaya alışkın olduğum için elim hep daha giyilebilir tasarımlara gidiyor. Ben şov parçaları için riske girilmesine varım; ama çok şık ve giyilebilir elbiselerin daha uzun ömürlü olduğunu düşünüyorum. Ne kadar gerçek bana göre o kadar iyi .

Çok değil bir aya kadar mezuniyet törenleri için kıyafet arayışları başlayacak… Genç kızlarımızın rehberliğe ihtiyacı var. Onlara ne önerirsiniz?

Mezuniyet, genç kızlar için çok önemli bir sahne ve o hallerine dönüp seneler sonra tekrar tekrar bakacakları bir anı olduğundan çok da önemli. Ben abartıdan uzak, naif, kuğu gibi tasarımları mezuniyet kızlarına çok yakıştırıyorum. Okul hayatlarını taçlandıracakları enfes bir gün için en şık ve zarif hallerinde olmalarını öneririm. Ne kadar az makyaj, ne kadar az işleme bence o kadar zarif ve sade..

Zarif ve şık görünmek için sadece güzel kıyafet yetmiyor… Posture/duruş hakkında ne düşünüyorsunuz? Kadınların bu konuda nasıl bir rehberliğe ihtiyaçları var sizce?

Kıyafet kesinlikle ikinci planda, öncelikle bir kadının tavrı ve genel duruşu onun çizgisini belli ediyor. Her daim zarafet içerisinde olan kadın zaten bir adım öndedir, daha sonra elbette giyim kuşam geliyor. Çok iyi ve pahalı markalar içerisinde çok ucuz gözükebilir veya çok ekonomik seçimlerle inanılmaz şık durabilirsiniz; bu kesinlikle taşıyabilmekle alakalı. Bu arada hepimizin en sık yaptığı hatalardan biri de dik durmayı unutmamız. Bedenine bakan, sağlıklı kişilerin hem ruh olarak hem de duruş olarak daha güzel durduğunu düşünüyorum.

“Gelinlik dediğin şaşalı ve abartılı olur” önyargısını, 2018’de tasarladığınız gelinliklerle yıktınız… Meğer gelinlikte sadeliğin de çok beğeneni varmış. O tasarımlardan sonra ne tür geri dönüşler aldınız?

Ben kendi markam için hem abiye hem de gelinlik tasarlıyorum ama sosyal medyanın da gücüyle son zamanlarda tasarladığım özellikle daha muhafazakar ama sade olan modellerin çok ilgi gördüğünü gördüm. Ben de artık her yeri dantel ve taşlara boğulmuş gelinliklerden çok sıkıldım. Bu yüzden sade tasarımlar hepimize biraz nefes aldırdı. Çok sade olup da yine de oldukça iddialı olabileceğimizin bir kanıtı oldu aynı zamanda… Artık gelinlik koleksiyonlarımızda da buna benzer modeller çalışıyoruz.

Yazıyı paylaş

DON'T MISS THIS ONE: Alışveriş: Tarz Meselesi

0 Yorum

Cevap Yaz