Sanat & Stil: Kadın Karakterleriyle İlham Veren Beş Roman

"Kendi tarzımızı oluştururken bir nevi geçmişi yeniden yorumlayarak günümüze taşırız. Ve bunu yapar iken farkında olmayarak da olsa kıyafetleriyle zihnimizden silinmeyen kitap karakterlerinden de esinleniriz. Bugün sizlere, kadın karakterleriyle hafızalarımıza yerleşen beş klasik roman ve onlardan esinlenerek oluşturduğumuz kombin önerileri sunuyoruz. "

İki farklı alan olmasına rağmen moda ve edebiyat, hem tarihsel hem de çağdaş anlamda göz ardı edilemeyecek kadar yakın bir ilişkiye sahiptir. Modacılar koleksiyonlarında edebi hikayeleri ilham kaynağı olarak kullanırken, yazarlar da karakterleri okurun zihninde canlandırma söz konusu olduğunda modanın gücünden faydalanır. Hikayelerden çıkıp ete kemiğe bürünen ikonik karakterler, tasarımcılar gibi biz okurlara da ilham kaynağı olur. Kendi tarzımızı oluştururken bir nevi geçmişi yeniden yorumlayarak günümüze taşırız. Ve bunu yaparken farkında olmayarak da olsa kıyafetleriyle zihnimizden silinmeyen kitap karakterlerinden de esinleniriz. Virginia Woolf kıyafetler için bir romanında şöyle bahseder: “önemsiz ayrıntılarmış gibi görünseler de giysilerin bizleri sıcak tutmaktan daha önemli işlevleri vardır derler. Bizim dünyaya bakışımızı ve dünyanın bize bakışını değiştirirler.”

Bugün sizlere, kadın karakterleriyle hafızalardan silinmeyen klasikleşmiş beş roman ve onlardan esinlenerek oluşturduğumuz beş farklı kombin önerisi sunuyoruz. İlhamınız bol olsun!

Emma

 

Kültürel bir ikon haline gelmiş Jane Austen’ın bu kitabı, güzel, zeki ve genç bir kadın olan Emma Woodhouse’un hayatı ve onun etrafında gelişen romantik yanlış anlaşılmalar üzerine kurulu bir roman. Başkalarının hayatlarına karışmadan edemeyen, çöpçatanlık yeteneklerine son derece güvenen Emma, Austen’ın en canlı ve etkileyici karakterlerinden biri. Roman boyunca Emma’nın şımarık bir çocuktan alçakgönüllü bir genç kadına dönüşmesini okuyoruz. Davranışlarıyla olduğu kadar, stiliyle de renkli bir kişilik yansıtan Emma, pastel tonların ve çiçek desenlerin hüküm sürdüğü bir gardıroba sahip. Siz de, soft renkli parçalardan oluşan, şık aksesuarlar ve minimal çanta ile tamamlanmış bir kombin tercih ederek, modern görünüme sahip bir Emma tarzı oluşturabilirsiniz.

Jane Eyre

 

Charlotte Bronte’nin bu gotik romantik eseri, sıkıntılı çocukluk günleri geçiren Jane Eyre’in güçlü, genç bir kadın olma sürecini işleyen bir bildungsroman. İlgi görmemiş bir yetim olan Jane Eyre, kendini geliştirip bir mürebbiye olur. Mr. Rochester ile tanıştığındaysa hayatı hiç ummadığı gibi şekillenmeye başlar. Karanlık ve egzotik ortamlarda yer alan tuhaf olayların ve bir kadının iç dünyasındaki yansımaların gerçekçi bir dille ele alındığı bu roman, gotik ve romantik unsurların birleştiği bir klasik. Jane Eyre, güçlü duruşuyla örnek alınan edebi bir figür olduğu kadar, keskin ve yapılandırılmış hatlara sahip tarzıyla da okurlarına ilham oluyor.

Büyük Umutlar

 

 

Bir başka bildungsroman olan Büyük Umutlar, 19. yüzyıl İngilteresi’nde, Pip’in taşradan büyük kente uzanan maceralarını anlatıyor. Yoksulluk içinde yaşayan Pip’e beklenmedik şekilde bir miras kalır ve bir beyefendi olarak yetiştirilmesi için Londra’ya gönderilir. Pip’in bu süreçteki değişimi ve “büyük umutları” arasında Estella Havisham ile kurduğu ilişki önemli bir yere sahiptir. Estella’nın yetiştiği karanlık ve ürpertici Havisham malikanesi pastel renkler yerine koyu tonları tercih edenler için farklı bir ilham kaynağı olabilir.

Küçük Kadınlar

 

Küçük Kadınlar, yazıldığı andan beri en sevilen aile hikâyelerinden biri. Dört kız kardeş ve iç ısıtan aile bağlarının aktarıldığı romanda, bu sefer 19. yüzyıl Amerikası’ndayız. Birbirinden farklı dört genç kadın, mutluluklarını da farklı yerlerde arar: Meg evlenmek isterken Amy maddi başarı peşindedir, Beth ailesiyle ilgilenmeyi dilerken Jo yazar olmak ister. Onların ergenlikten yetişkinliğe geçerken yaşadıkları zorluklara şahit olurken, duygusallık ve gerçekçiliğin dengelendiği bir dünyada geziniriz. Bu dört kız kardeşin en büyüğü Jo, feminen ve maskülen detayların birleştiği stili ile bu kombinimize ilham oluyor.

Alice Harikalar Diyarında

 

Bazı kitaplar çocuklar için değil, okuduğunda çocuk gibi hissetmek isteyenler içindir. Bunlardan biri hiç şüphesiz Alice Harikalar Diyarında. Roman, Alice’in rüyasında bir tavşan deliğinden geçerek ulaştığı fantastik bir dünyada başından geçenleri anlatıyor. İlginç karakterlerin ve mantığa aykırı olayların bilmeceler ve şiirlerle birleştiği bu hikâye, renkli dünyası ile gerçeklikten uzaklaşmak isteyenlere eşsiz bir fırsat sunuyor. Bu fantastik dünyanın karakterlerin kıyafetlerinde yankı bulmaması tabii ki olanaksız. Kitabın eğlenceli atmosferini birkaç renkli anahtar parça ile stilinize dahil edebilmek elinizde.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap