SANAT & STİL: Renk Paletiyle İlham Veren Wes Anderson Filmleri

"Farklı karakterlerin komedisini ekrana yansıtan filmleriyle bu ayki stil ilhamımız Wes Anderson'dan."
Amerikalı yönetmen, yazar, kısa film, sinema ve reklam yapımcısı Wes Anderson, 10 parmağında 10 marifet dediğimiz insanlardan biri. Her filminde anlatılmamış bir öyküyü trajikomik öğelerle süsleyen Wes Anderson, sanatsal yönüyle de moda tarihine geçen projelere imza atmaya devam ediyor. Özellikle renk paleti denildiğinde akla gelen ilk isim olan Wes Anderson, filmlerin geçtiği dönem ve tabiat dokusuyla karakter stilini olabilecek en uyumlu hale getirmeyi başarıyor. Yönetmenin dünyaca ünlü filmlerinden bazı sahneler, bu ayki stil ilhamımız.

Yükselen Ay Krallığı

(Moonrise Kingdom)

1960’lı yıllarda geçen filmde, küçük bir kasabada birbirlerine aşık olan iki gencin  birlikte bir adada kampa gitmesi ve sonrasında başta kasabanın şerifi olmak üzere tüm kasaba sakinlerinin gençlerin kaybolduğunu düşünüp onları aramaya başlaması anlatılıyor. Enfes doğal güzelliklerin dekor ve oyuncu kostümleriyle bütünleştiği, sıcacık bir renk paletiyle dünyadan bir an olsun uzaklaşmak isteyenler için neşeli öğeleriyle izlenilmesi gereken bir film.

Tenenbaum Ailesi

(The Royal

Tenenbaums)

Bir dahiler ailesinin ve bu ailenin birdenbire, umulmadık şekilde bir kış toplantısı için yeniden biraraya gelmesinin hikayesinin anlatıldığı Wes Anderson’un en meşhur filmlerinden biri olan Tenenbaumlar, aynı zamanda her oyuncunun kendine özgü stiliyle moda tarihine de adını yazdırmış durumda. Aile olmaya çalışan, her biri birbirinden farklı karakterlerin komedisini ekrana yansıtan filmi özellikle Margot Tennenbaum rolünde oynayan Gwyneth Paltrow’un 90’lar stilini yakın mercek altına almak için bile izleyebilirsiniz.

Küs Kardeşler

Limited Şirketi

(The Darjeeling

Limited)

Uzun yıllardır görüşmeyen, bağları kopmuş 3 kardeşin babalarının ölümüyle birlikte Hindistan’a yaptığı uzun bir yolculuğun anlatıldığı bu filmde; Hindistan’ın rengarenk dünyasına adım atacaksınız. Uzun mesafeli yolculuklar düzenleyen Darjeeling Limited ile anlaşan birbirinden farklı bu üç kardeş, Himalayalar‘dan Hindistan‘a uzanan huzurlu bir yolculuk planlamışlardır. Ancak yolda başlarına gelen aksi tesadüflerle kendilerini bir anda çölün ortasında bulurlar. Bu kombinimize, filmin en sade ve az renkli çöl sahnelerinden biri ilham oluyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap