Sanat&Stil: Kombinlere İlham Olan Kış Manzaraları

"Her ne kadar sokağa eskisi kadar sık çıkamasak da, kombin yapmaktan ayrı bir keyif aldığımız gerçek. Sanatın yaşamın içine sızmasından ilham alarak hazırladığımız kış kombinleri, Monet’den Bruegel’e değin ünlü ressamların tablolarına eşlik ediyor. Renklerin kıyafetlerde hayat bulduğu kombinlere göz atmaya ne dersiniz? "
Uzun bir bekleyişten sonra nihayet kara kavuştuk. Bembeyaz kar taneleriyle birlikte kış ruhu bir anda her yeri sardı. Sokakları kaplayan bembeyaz kar zaman zaman ayağımızı kaydırsa da, sıkıldığımız ev hayatından bir an olsun uzaklaşıp keyifli vakit geçirmemiz için güzel bir sebep oldu. Çocuk sesleriyle yankılanan sokaklar kartopu oyunları ve kardan adam figürleriyle eski neşesine kavuştu. Kimimiz yağışın tadına varmak için ufak yürüyüşler yaparken, kimimiz de dondurucu soğuğa karşı sakinliği tercih ederek kahvesini yudumladı. Kitaplar, kar manzarası eşliğinde okundu. Kar tatili hayallerimiz pandemi ve seyahat kısıtlamaları yüzünden gerçekleşmese de, instagram fenomenlerinin hikayelerini izleyerek kış ruhunu hissetmeye çalıştık.

Her ne kadar sokağa eskisi kadar sık çıkamasak da, kombin yapmaktan ayrı bir keyif aldığımız gerçek. Sanatın yaşamın içine sızmasından ilham alarak hazırladığımız kış kombinleri, Monet’den Bruegel’e değin ünlü ressamların tablolarına eşlik ediyor. Renklerin kıyafetlerde hayat bulduğu kombinlere göz atmaya ne dersiniz?

“The Magpie”,

Claude Monet

Claude Monet’in “Saksağan”ı, izlenimci bir kış manzarası resmi. İzleyicisine dinginlik veren resim, sadeliğin gücünü gözler önüne seriyor. Işık ve gölgeler arasındaki geçiş bizi büyülerken, gözümüz sanki biraz önce çite tünemiş saksağana takılıyor. Monet, doğadaki her şeyi olması gerektiği gibi yakalamış; günün ve ışığın geçiciliği, soğuk havanın değişimi ve sessizliği.

“Snow, Boulevard de

Clichy Paris”,

Paul Signac

Signac’ın Monet’e olan hayranlığını sergilediği bu eser, empresyonist izlerle Signac’ın karakteristik darbelerini buluşturuyor. Ressam, divisionist noktalarla kar yağışı duygusunu izleyicinin gözünde daha da pekiştiriyor. Soluk tonların hâkim olduğu resim bizleri Paris’ten bir sokak sahnesine davet ediyor.

 “The Hunters in the Snow”,

Pieter Bruegel the Elder

“Kardaki Avcılar” kar manzarası denildiğinde ilk akla gelen tablolardan biri. Bir tepenin ucunda karşılaştıkları doğa güzelliği ile kalakalmış avcılar hiç şüphesiz yalnız değil. Detaylarla dolu tablo, bizlere adeta bir taşra hikâyesi sunuyor: Bir kış günü, donmuş bir nehrin üzerinde kayan çocuklar, gündelik işlerde koşuşturan kasaba sakinleri, kötü geçmiş bir avdan dönen avcılar, yorgun köpekler, uzayıp giden bir beyazlık…

 “Skaters in the Bois

de Boulogne” ,

Pierre-Auguste Renoir

Empresyonist akımın öncülerinden Renoir, aslında çok da kış seven biri değil; o yüzden kışı konu alan resimleri de nadir. “Skater in the Bois de Boulogne” donmuş bir gölde vakit geçiren Parislilerin kar manzarasını canlı bir şekilde tasvir ediyor. Bizlere, kışın sadece beyazlık değil koyu renkleri de barındığını hatırlatıyor adeta. Kalabalığı, hareketi, ânı yakalayan resim eskizvari formuyla da içeriğini tamamlıyor.  

“Meguro Drum Bridge

and Sunset Hill”,

Utagawa Hiroshige 

Hiroshige’nin bu çalışması popüler bir Japon sanatı olan tahta baskı örneği. Hiroshige, beyazın hâkimiyetinin yanı sıra mavinin farklı tonlarını da kullanarak soğuk bir kış gecesi izlenimini veriyor. Kendilerini çevreleyen doğaya kıyasla insanlar bir o kadar küçük resmedilmiş; odağımızda derin nehir, yıldızlı gökyüzü ve beyaza bürünmüş ağaçlar var.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap