Siyah Elbise Nasıl Vazgeçilmez Oldu?

"Siyah elbiseler hepimizin gardırobunda mutlaka bulunması gereken temel parçalardan. Peki nasıl oldu da hem kalpleri hem gardıropları fethetti? "
Bugün moda tarihinin tozlu sayfalarını gardırobumuzun en klasik, en sade ve en şık parçalarından birini incelemek üzere çeviriyoruz. Evet konumuz hepimizin stil vazgeçilmezi  siyah elbiseler…Hiç şüphesiz ki siyah elbise hepimizin gardırobunda mutlaka bulunması gereken temel parçalardan birisi. Peki nasıl oldu da hem kalpleri hem gardıropları fethetti?

 

Siyah elbisenin hikayesini incelemek için 1920’lere gidiyoruz. Coco Chanel’in yaratıcı ve avangart dokunuşlarıyla moda ve giyim kültürünün değişmeye başladığı yıllar bunlar. O günlere kadar siyah, renk olarak yası ve matemi çağrıştırdığından kadınların gardırobunda yalnızca cenaze törenlerinde tercih edilen bir renk. Coco Chanel siyaha yapılan bu haksızlığı fark etmiş olacak ki, ona ve kadınlara hak ettiği özgürlüğü sağlamak için Vogue dergisinin 1926 kapağında sade ve şık bir siyah elbise tasarımına yer veriyor. O güne kadar moda endüstrisinin dar korseler ve kocaman şapkaların etrafında döndüğünü düşünürsek, bu sade ve siyah elbise hem renk hem de form olarak moda dünyasında bir devrimin başlangıcı oluyor.

Büyük Buhran döneminin ekonomik sıkıntıları ile siyah elbise kadınların gündelik hayatta stil kurtarıcısı olurken, bir taraftan beyaz perdede sevilen karakterlerin kostümleri olarak ikonikleşliyor. 1961’e geldiğimizde Breakfast at Tiffany’s filminin Holy Golightly’si YSL tasarımı siyah elbisesi, incileri ve kahvesiyle Tiffany’s vitrinini incelerken biz de hayranlıkla onu ve siyah elbisesini izliyoruz.

Şimdi bu vazgeçilmez parçanın Modanisa’da bulabileceğiniz farklı yorum ve tercihlere hitap eden en güzel örneklerine birlikte göz atalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap