16 49.0138 8.38624 arrow 1 arrow 1 5000 1 fade https://blog.modanisa.com 120 1
sticky-logo

Tatil alternatifleri: İstanbul’a Yakın 5 Kaçış Noktası

Şubat 26, 2021
"Enerji toplamak ve kış aylarının büyüsüne kapılıp kısa da olsa bir kış tatili yaşamak isteyenler için bugünkü rotamızı İstanbul’a yakın beş kaçış noktasına çeviriyoruz."

 

C

oronavirüs salgınıyla tanıştığımız karantina ve sosyal mesafe kavramları hayatımızı şekillendirmeye devam ediyor. Bu süreçte fark ettiğimiz en önemli şeylerden biri de doğanın huzuruna ne kadar çok ihtiyacımız olduğu. Temiz hava ve yeşilliğe duyduğumuz özlem bazen kısa park yürüyüşlerinde, bazen evimizi canlandırmak için aldığımız süs bitkilerinde kendini gösteriyor. Günlük rutinimiz dışında tatil anlayışımız da bu durumdan nasibini aldı elbette. Alıştığımız uzun soluklu tatil planları yerini kısa süreli, izole tatillere bıraktı. Sosyal mesafeyi korumayı ve maske takmayı ihmal etmeden Covid günlerini biraz olsun unutacağımız çok kalabalık olmayan adresler arar olduk. Enerji toplamak ve kış aylarının büyüsüne kapılıp kısa da olsa bir kış tatili yaşamak isteyenler için bugünkü rotamızı İstanbul’a yakın beş kaçış noktasına çeviriyoruz.

Ağva

Şehrin gürültüsünden sadece 100 kilometre uzaklıktaki Ağva’ya ulaşım oldukça kolay. Yeşilin maviyle buluştuğu Ağva her mevsim güzelken, kışın bembeyaz örtüsüyle kaplanınca Göksu ve Yeşilçay boyunca eşsiz manzaralar ortaya çıkıyor. Şömine başında bu manzaraları izlemek ya da uzayıp giden nehir kenarında sakin bir yürüyüş yapmak isteyenler için keyifli bir tatil mekânı olan Ağva’da şehrin ve salgının stresinden arınabilirsiniz.

Kartepe

Kışın doğanın kucağında nefes almak isteyenlerin akıllarına gelen ilk seçenek elbette kayak merkezleri. Kayak tatilinin gözde mekânlarından biri ise Uludağ’a rakip olan Kartepe. 4 pisti bulunan merkezde, kayak ve snowboard dışında doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü ve ATV turu gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Aksiyona ara vermeyi dilediğinizde Maşukiye’yi gezebilir, dere kenarındaki restoranlarda oraya özgü lezzetleri tadabilirsiniz. 

Sapanca

Sapanca, yemyeşil doğası ve tertemiz orman havasıyla hayranlık uyandıran, yerli ve yabancı turistlerin uğrak bir kaçış noktası. Sahip olduğu bitki örtüsü ve piknik alanlarıyla temiz bir nefes almak isteyenler için her mevsim ideal bir seçenek olmaya devam ediyor. Bol oksijenli Sapanca Gölü etrafını yürüyerek ya da bisikletle gezmek mümkün. Günübirlik planların yanı sıra her bütçeye hitap eden otel ve pansiyonlarla da farklı tatil imkânları sunuyor.

Sarıalan

Uludağ’ın gölgesinde kalan, Bursa kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bir tatil yeri olan Sarıalan, kayak tatiline alternatif sunuyor. Pandemi döneminde izole tatil imkânı nedeniyle dağ evleri ve bungalovları yerli turistler tarafından sıkça tercih ediliyor. Doğal güzelliği ve temiz havasıyla, şehrin kalabalığından uzakta güvende hissedebileceğiz Sarıalan’da huzurlu bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Safranbolu

Evleri ile meşhur Safranbolu, şehirleşme dönemlerinden çok etkilenmeden tarihî ve egzotik havasını hâlâ koruyor. Safranbolu bu özel dokusu nedeniyle 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınıyor ve “En iyi korunan kentler” arasında gösteriliyor. Bu nadide görüntü kar ile buluşunca kartpostalları aratmayacak bir görsel şölen sunuyor. Birbiri ardına uzayıp giden kiremit renkli çatıları izlemek, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda dolaşmak size tarihte bir yolculuk yapıyormuşsunuz hissini yaşatacak.

Yazıyı paylaş

DON'T MISS THIS ONE: Cilt Bakım İpuçları: Cilt Nasıl Nemlendirilir?

0 Yorum

Cevap Yaz