Uzm. Psk. İrem Oturaklıoğlu: Sonbaharda Kendinizi İhmal Etmeyin

Mevsim geçişleri, ruhsal bakıma en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardır. Doğadaki renkler değişir, ağaçlar yapraklarını döker ve bulutlu karamsar günler gitgide artar. Bu değişimler bizi de umutsuzluğa sürükleyerek, sosyal hayattan uzaklaşarak içe dönmemize, hayatı sorgulayarak depresif düşüncelerle baş başa kalmamıza yol açar. Vereceğimiz birkaç öneriyi uygulayarak, bu günlerde daha pozitif hissedebilir ve motivasyonunuzun artmasını sağlayabilirsiniz.

Her şey mükemmel olmak zorunda değil

 

 Şüphesiz ki bu ay hepimizin ruhunda bir mecburiyet hissi uyandırıyor. Okul dönemi, mutfaklarda kış hazırlıkları, havanın serinlemesiyle ortaya çıkan kıyafet ihtiyacı, ev temizlikleri vs. derken yeni umutlarla başlayan ay, gitgide artan sorumluluklarıyla hayal kırıklığına yol açıyor. Her şeyin daha ilk günden yoluna gireceğini, kusursuz olması gerektiğini düşünerek beklentiye girmek yerine, kendinize küçük hedefler koymayı deneyin. Her şeye yetişmek zorunda olduğunuzu düşünerek kendinize fazla yüklenmeyin ve etrafınızdan destek almaktan çekinmeyin. Bu şekilde daha kolay mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Günlük hayatınıza olumlu etkisi olacak bazı rutinler ekleyin

 

 

Örneğin; sabah erken kalkamıyorsanız sabah 8:00’de yürüyüşe çıkmak için alarmınızı kurun. Kahvaltınızı daha hafif ve besin değeri yüksek yiyeceklerle yapmaya başlayın. Ve tüm bu alışkanlıkları haftalık çizelge haline getirerek buzdolabınızın üstüne asın. Hayatınızda rutinler oldukça, kendinize duyduğunuz güven gelişecektir.

Boş vakitlerinizi nasıl değerlendirdiğinize dikkat edin

 

 

YouTube’da zaman geçirmek, tv izlemek gibi alışkanlıklarınız varsa, bu anları faydalı bilgiler öğrenerek kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek, merak ettiğiniz bir ülkenin kültürünü yakından tanımak veya eğitim hayatınıza faydası olacak bir programa kaydolarak uzaktan eğitim almak artık hiç de zor değil.

Sosyal ilişkilerinizi kuvvetlendirin

 

 

Yaz ayında kurduğunuz ilişkilerin sonbahar mevsimiyle birlikte son bulmasına izin vermeyin. İnsan daima başkalarıyla iletişim kurmaya muhtaç olan, etkileşim halinde oldukça mutlu olan bir yapıya sahiptir.

Yediğiniz yemeğin sağlıklı olmasına, uykularınızın düzenli olmasına dikkat edin

 

 

Sağlıklı beslenme ve uyku düzeni hayatınızda konsantrasyon kazanımı, olumlu düşünebilme, enerjik hissedebilme gibi durumlarda olumlu değişimler oluşturacaktır. Güneş enerjisiyle birlikte aldığımız D vitamini vücuttaki enerji miktarını arttıracak, isteksizlik, halsizlik ve depresyon belirtilerini en aza indirecektir.

Hafta sonu tatilini önceden planlayın.

 

 

Ülkemizde sadece yazın tatil yapılır algısı yavaş yavaş kırılıyor. Artık her fırsatta küçük de olsa kaçamaklar yaparak anı değerli kılmanın yollarını keşfediyoruz. Kendiniz plan yapmakta zorlanıyorsanız, tiyatro, sinema, müze gezileri, kültür gezileri yapan gruplara katılabilir, yeni insanlarla ve mekanlarla tanışabilirsiniz.  

30 Güne 30 Farklı Öneri ile Şimdi Daha İyi Hissedin!

 

 

 

Her gün farklı bir önerimize uyarak, sonbaharda moodunuzu yükseltebilirsiniz. Buraya tıklayarak moodboardu bilgisayarınıza indirebilir ya da çıktısını alarak buzdolabınıza asabilirsiniz.

Sonbahar mevsimi boyunca duygularımıza odaklanıp, düşüncelerimizle tercihlerimize yön vereceğimiz ve  hayatımızda bir şeyleri olumlu yönde değiştirebileceğimiz bir dönem olsun.
Siz de inanın, umutla ve sevgiyle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap