Vücut Tipine Göre Mont ve Kaban Seçim Rehberi

"Kışlık kaban ve mont alışverişi yaparken size rehber olacak bilgiler bu yazımızda. Vücut tipinizi belirleyerek ve verdiğimiz püf noktalarını izleyerek en doğru seçimi yapabilirsiniz."

Biz kadınlar için üzerimize yakışan kıyafeti bulmak her zaman zor ama kış aylarında bu çabamız ikiye katlanıyor. Kışın kalın kıyafetler üst üste giyilirken fazlalıklarımızı gizlemek de pek mümkün olmuyor. Hem üzerimize yakışsın hem de sıcak tutsun derken doğru seçim yapmakta zorlanıyoruz. Aslında bu noktada dikkat etmemiz gereken en önemli şey; vücut tipimizi tanımak. Fazla öne çıkmasını istemediğimiz noktalara vurgu yapan modellerden kaçınarak, doğru kesim ve kumaş seçimiyle kış aylarında da şık hissetmek gayet mümkün.

Kışlık kaban ve mont alışverişi yaparken size rehber olacak bir yazı hazırladık. Vücut tipinizi belirleyerek ve verdiğimiz püf noktalarını izleyerek en doğru seçimi yapabilirsiniz.  

Kum Saati Vücut Tipi:

İdeal ölçülere sahip olarak gösterilen kum saati vücut tipindeki kadınlarda omuz ve basen genişliği aynı olup, bel incedir. Vücut ölçüleri birbiriyle orantılı olduğundan her giydiği üzerine yakışan kum saati tipi için; vücuda oturan kesimler, kruvaze, belden kemerli kaban ve mont modelleri en uygun seçimler arasında yer alır.

Spor tarzda giyinmeyi seviyorsanız ve kum saati vücut tipine sahipseniz, bel çizginizi ön plana çıkarmak için düz kesim sportif ceketler ve montları kemerle birlikte giyebilirsiniz. Belde biten ceket ve montlar da bel hattınızı vurgulamak için idealdir. Daha uzun boylu görünmek istediğinizdeyse, diz hizasında kabanlar seçmelisiniz.

Vatkalı modelde ceket, kaban ve montlar omuzlarınızı daha genişleterek, bir beden büyük görünmenize neden olabilir. Kalın vatkalı modeller yerine sadece vücut şeklinizi destekleyecek ince vatkalı modeller tercih edebilirsiniz.

Yakası geniş, şal yakalı, anvelop kesim, alta doğru genişleyen, çan etekli kabanlar ya da kapüşonlu modellerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Sadece, boyunuz kısaysa diz altına inmeyen uzunlukta seçimler yapmaya özen gösterin.

Armut Vücut Tipi:

Türk kadınlarında en sık rastlanılan bu vücut tipinde kalça ve basen ölçüsü üst bedene göre daha geniştir ve omuzlar daha dardır. Mont ve kaban seçimi yaparken basen ve kalçanıza dikkat çekmeyen farklı detaylara sahip modeller tercih etmelisiniz. Omuzları vatkalı modeller proporsiyonunuzda dengeyi sağlayacaktır.

Özellikle kısa ceketler ve kabanlardan uzak durmanızda fayda var. Bu modeller kalça ve baseninizde biter ve ilgiyi direkt o yöne çekmiş olursunuz. Eğer bu tip kaban ve montunuz varsa ve giymeniz gerekiyorsa, benzer renklerde kloş-pileli etek veya elbise üzerine giyebilirsiniz. Böylece dikkat tek bir noktaya toplanmayacaktır.

Kısa boyluysanız ya da bacak boyunuz bedeninize göre kısaysa, çok uzun kabanlar tercih etmemeye özen gösterin. Aksi halde olduğunuzdan daha kilolu ve kısa gözükebilirsiniz. Eğer diz altında biten kabanlarınız varsa kemer ile kombinlemeyi deneyin. Böylece fiziğiniz daha ince görünecektir.

Üst bedeniniz dar olduğundan omuz detaylı, farklı kesimli, geniş yakalı kaban ve mont modellerini rahatlıkla giyebilirsiniz. Kalça ve basen üzerine gelen yerlerde cep olmaması da, bu bölgelere yapılan vurguyu azaltacaktır.

Elma Vücut Tipi:

Türkiye’de armut vücut tipinden sonra en sık karşılaşılan vücut şeklidir. Vücudun orta bölümünde yani göğüs altı ve kalçalarda toplanan fazlalıklar nedeniyle, ne çok bol ne de çok dar kıyafetler tercih edilmemelidir.

Vücuda yapışmayan dökümlü kumaşlar ve asimetrik kesimler vücudu daha uzun göstermek için idealdir. Fakat bu kaban ve mont seçiminde ne yazık ki etkili bir seçenek değildir. Bu yüzden mümkün olduğunca kapitone kaban gibi kaba duruşlu modellerden kaçınılmalı, düz kesim kaşe kabanlarla daha sade bir görünüm hedeflenmelidir. Tek renk, büyük cepleri olmayan, kemersiz ya da ince kemerli modeller seçilerek vücudun daha kalın gözükmesi önlenmelidir.

Dikdörtgen Vücut Tipi:

Omuz ve basen ölçüleri aynı olan ve bel çizgisi belli olmadığından oldukça düz görünen bir vücut şeklidir. Bu nedenle vücut hatlarını detaylarla öne çıkarmak ve ince gösterecek seçimler yapmak önemlidir.

Yaka ve omuz detaylı, ince vatkalı kaban ve mont seçimiyle üst beden daha ince gösterilebilir. A kesim, asimetrik, bel oyuntusu olan, çift düğmeli kaşe kabanlar ve kruvaze kesim kışlık kap ve ceket modelleri tercih edilmelidir. Kalça ile diz arası boylar bu vücut tipi için idealdir.

Ters Üçgen Vücut Tipi:

Geniş omuzlar ve dar basene sahip olan kadınlar ters üçgen vücut tipi olarak tanımlanır. Üst bedendeki ilgiyi dağıtmak ve beden dengesini sağlamak için omuz detaylı, fırfırlı, işlemeli, apoletli ve kalın vatkalı kabanlardan kaçınılmalıdır. Kısa mont ve kaban modelleri yerine diz altı boylarda A kesim trençkot tarzı kabanlar tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap