Vücut Tipine Göre Mont ve Kaban Seçimi

"Hepimiz biliyoruz ki, sonbahar ve kış gardırobunun en maliyetli kısmı kaban ve mont alışverişidir. Doğru seçimi yapmak için öncelikli olarak vücut tipinizi belirlemeli ve hangi modelin size yakışacağını keşfetmelisiniz. 2021-22 sonbahar/kış sezonunda öne çıkan modeller arasından tercihinizi yaparken size rehber olacak bilgiler ise bu yazımızda."

Ne giysem derdine düşmediğimiz bir mevsim bulmak zor olsa da, kış aylarında gardırobun karşısında geçirdiğimiz sürenin ikiye katlandığı da bir gerçek. Belki de soğuk havaların gelmesini istemeyişimiz biraz da bu yüzden. Kalın kıyafetler üst üste giyilirken fazlalıklarımızı gizlemek pek de mümkün olmuyor. Hem zayıf göstersin hem de sıcacık tutsun derken doğru seçim yapmakta zorlanıyoruz. Aslında bir şey almadan önce dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; vücut şeklimizi bilmek. Göze çarpmasını istemediğimiz noktalara vurgu yapan modellerden kaçınarak, doğru kesim ve kumaş seçimiyle kış aylarında da kendine güvenen bir stile sahip olmak gayet mümkün.

Şimdi gelin, indirim sezonundaki fiyatlara kanmadan vücut tipinizi belirleyelim ve bazı püf noktalarını izleyerek en doğru seçimi yapalım. Vücut tipinize göre mont ve kaban seçim rehberimiz yeni sezon alışverişlerinizde size yol gösterecek.

  

Ters Üçgen Vücut Tipi:

Geniş omuzlara sahip gittikçe daralan vücut yapısındaki kadınlar ters üçgen vücut tipi olarak tanımlanır. Bu yüzden göze ilk çarpan üst bedendir. Bu alandaki odağı dağıtmak ve beden dengesini sağlamak için omuzları hareketli, fırfırlı detaylı, işlemeli, apoletli veya kalın vatkalı kabanlardan uzak durulmalıdır. Kısa mont ve kaban modelleri yerine diz hizasında veya daha uzun boylarda çan kesim sade kabanlar tercih edilmelidir.

Elma Vücut Tipi:

Türkiye’de armut vücut tipinden sonra en sık karşılaşılan vücut şeklidir. Vücudun orta bölümünde yani göğüs altı ve kalçalarda toplanan fazlalıklar nedeniyle, ne çok bol ne de çok dar kıyafetler tercih edilmelidir.

Oversize ya da dökümlü kumaşlar ve asimetrik kesimler vücudu daha uzun göstermek için idealdir. Fakat bu kaban ve mont seçiminde malesef ki etkili bir seçenek değildir. Mümkün olduğunca kapitone kaban gibi kaba duruşlu modellerden kaçınılmalı, düz kesim kaşe kabanlarla daha sade bir görünüm hedeflenmelidir. Tek renkli, geniş cepleri olmayan, kemersiz ya da ince kemerli modeller seçilmeli, vücudun daha kalın gözükmesi önlenmelidir.

Dikdörtgen Vücut Tipi:

Tüm vücut ölçüleri birbirine yakın ve bel çizgisi belli olmayan oldukça düz görünen bir vücut şeklidir. Bu nedenle vücut hatlarını belirginleştirerek, ince gösterecek seçimler yapmak önemlidir.

Boyun, yaka veya omuz detaylı, ince vatkalı kaban ve mont seçimiyle üst beden daha ince gösterilebilir. A kesim, asimetrik, bel çizgisi belirgin olan kaşe kabanlar ve kruvaze kesim kışlık kap ve ceket modelleri tercih edilmelidir. Basen ile diz arası boylar bu vücut tipi için gayet uygundur.

Armut Vücut Tipi:

Türk kadınlarında en sık rastlanan bu vücut tipinde kalça ve basen ölçüsü üst bedene göre daha geniştir ve omuzlar daha dardır. Mont ve kaban seçerken basen ve kalçanıza dikkat çekmeyen farklı detaylara sahip modeller tercih etmelisiniz. Omuzları vatkalı modeller silüetinizde dengeyi sağlayacaktır.

Özellikle kısa ceket ve kabanlardan uzak durmanızda fayda var. Bu modeller kalça ve baseninizde biter ve ilgiyi direkt o yöne çeker. Bu tip kaban ve mont giymek istediğinizde ise, benzer renklerde kloş-pileli etek veya elbise üzerine giyebilirsiniz. Böylece dikkati tek bir noktaya toplamayacaksınız.

Kısa boyluysanız ya da bacak boyunuz bedeninize göre daha kısaysa, ayak bileğinizin biraz üstünde veya diz altında boyları tercih etmelisiniz. Çok uzun kabanlar tercih etmemeye dikkat edin. Aksi halde olduğunuzdan daha kilolu ve kısa boylu gözükebilirsiniz. Diz altında biten kabanlarınızı kemer ile kombinlemeyi deneyin. Böylece fiziğiniz daha zarif görünecektir.

Üst bedeniniz dar olduğundan omuz detaylı, asimetrik kesimli, geniş yakalı kaban ve mont modellerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kalça ve basen üzerine gelen yerlerde cep olmaması da, bu bölgelere dikkati azaltacaktır.

Kum Saati Vücut Tipi:

İdeal vücut ölçülerine sahip olarak gösterilen kum saati vücut tipindeki kadınlarda omuz ve basen genişliği aynıdır ve bel incedir. Vücut ölçüleri birbiriyle dengeli olduğundan her giydiği üzerine yakışan kum saati vücut tipindeki kadınlar için; dar kesimler, kruvaze, belden kemerli kaban ve mont modelleri en uygun seçimler arasında yer alır.

Spor tarzda giyinmeyi seviyorsanız ve kum saati vücut tipine sahipseniz, bel çizginizi belirginleştirmek için düz kesim sportif ceketler ve montları kemerle birlikte kombinleyebilirsiniz. Belde biten kısa ceket ve montlar da bel hattınızı vurgulamak için uygundur. Daha uzun görünmek istediğinizde ise, diz hizasında biten kabanlar seçmelisiniz.

Vatkalı modele sahip ceket, kaban ve montlar omuzları genişleterek, bir beden büyük görünmenize neden olabilir. Kalın vatkalı modeller yerine sadece vücut şeklini destekleyecek ince vatkalı modeller seçebilirsiniz.

Yakası geniş, şal yakalı, anvelop kesim, dize doğru genişleyen, A kesim kabanlar ya da kapüşonlu modellerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, boyunuz kısa ise diz altına inmeyen uzunlukta seçimler yapmaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap