Yeni Yılda Yeni Bir Yer Keşfedin: KAPADOKYA

"Pandemi, yeni yerler keşfetme merakımıza engel olabilir mi? Bugün sanal turla da olsa, büyülü şehir Kapadokya'yı geziyoruz!"
Kışı ayrı yazı ayrı güzel şehir Kapadokya… Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu büyüleyici yer ülkemizde olduğu için çok şanslıyız. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Kapadokya’nın eşsiz coğrafi güzellikleri nasıl oluşmuş hiç düşündünüz mü? Günümüzden 60 milyon yıl önce bu bölgede yer alan volkanik dağların faaliyete geçmesiyle püskürtülen lavlar, yıllar boyunca rüzgar ve yağmur sularıyla aşınarak bugünki yeryüzü şekillerini ve ilginç peri bacalarını oluşturmuş. Özellikle Göreme ve civarında insanlar tarafından kayaların oyulmasıyla şekillenen yeraltı şehirleri, mağaralar, ibadethaneler ve çeşitli yaşam alanları olarak kullanılan taş yapılar, bugün de turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor.

 

Peki Kapadokya’da hangi aktiviteler yapılır, nerelere gidilir? Pandemi, sokağa çıkma yasakları, seyahat engelleri sizi yıldırmasın. Yeni yıla yeni bir yer keşfederek başlamak isterseniz, sanal turumuza davetlisiniz.

Göreme Açık

Hava Müzesi

Kapadokya gezi rotalarının en güzel yeri Göreme, bölgede peri bacalarının en ağırlıklı olduğu yer. Açık hava müzesini gezdikten sonra gün batımını yine Aşıklar Tepesi’nde izleyebilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesi’ni  sanal turla gezmek için buraya tıklayın

Ihlara Vadisi

ve Kiliseler: 

Göreme’ye 100 km uzaklıkta bulunan dünyanın en büyük kanyonlarından biri Ihlara Vadisi. Melendiz Çayı üzerinde bulunuyor. Aksaray’a bağlı bir yer olan Ihlara Vadisi’ne 400 basamak inerek ulaşıyorsunuz. Tabi dönüş yolu da cabası. Vadide birçok kilise bulunuyor. Yılanlı kilise, Ağaç Altı Kilisesi, Sümbüllü Kilise mutlaka öncelik vermeniz gerekenler diyebiliriz.Tabi bu doğa harikası kültürel mekanı sanal turla gezmek hele şu zamanda paha biçilemez. Ihlara Vadisi’ne sanal gezinti yapmak için buraya tıklayabilirsiniz

Derinkuyu &

Kaymaklı Yeraltı Şehri: 

Nevşehir’e 29 km uzaklıkta bulunan ve dünyanın 9.harikası diye de tabir edilen Derinkuyu Yeraltı Şehri, tam 18 kattan oluşuyor. Fakat günümüzde sadece 8 katı gezilebiliyor.  Derinkuyu yer altı şehrini buradaki linke tıklayarak gezebilirsiniz. Kaymaklı Yeraltı Şehirleri ve Göreme Ören Yeri hakkında detaylı bilgi için resmi broşürü buradan indirebilirsiniz.

Seyahat yasakları kalktığında ve herşey normale döndüğünde Kapadokya’yı gezmek isterseniz birçok farklı aktvite yine bu turda sizi bekliyor.

 

Balon Turu:

Sabah 05:30’da uyanmak ve soğuk havada dışarı çıkmak elbette kolay olmayacak. Ama gün doğumunu gökyüzünde süzülen bir balonda seyretmek paha biçilemez. Yaklaşık 1 saat süren balon turu biraz pahalı olsa da, manzaranın güzelliği karşısında tekrar binmek isteyeceğinize eminiz.

ATV Turu:

Maceraya bayılanlar gün doğumunda Kızılvadi’de ATV sürmenin keyfini anlatmakla bitiremeyecektir. Kapadokya’nın gökyüzünde izlediğiniz güzelliklerini, bizzat gezerek de görmek için ATV turunu es geçmeyin.

 

Çömlek Atölyesi:

Çömlek atölyeleriyle ünlü Avanos’ta el emeğiyle çanak yapmayı deneyimlemek bu eşsiz sanata farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

 

Kapadokya Yemekleri:

Yeni bir şehre gidiyorsanız yapılabilecek en güzel aktivite elbette o yörenin lezzetlerini tatmak. Testi kebabı başta olmak üzere, çömlek kebabı, mantısı, Osmanlı yemekleri ve daha pek çok lezzetin tadına bakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap