Zaman Tüneli: Ekosenin Tarihine Yolculuk

"Ekose bugünkü popülerliğine nasıl kavuştu? Günümüzün grunge trendleri arasına nasıl katıldı? Gelin hep birlikte bu dönüşümü keşfedelim."
Ekose’nin kökenini İngiltere ile sınırlayanlar çoktur. Halbuki ekose, antik Mısır’da, yüzlerce yıl önce kefen desenidir. Japon Samurayları ise, ekose desenli kıyafetle kendilerini farklılaştırmışlardır. Ekosenin İskoçyalı erkeklerin eteği kiltlere yansıması ise 15’inci yüzyıldadır. Zaten ekose adlandırması da, Fransızca “écossais”den gelir; İskoçyalı demektir. Türkçe’de biz ekose yerine “kareli” demeyi tercih ediyoruz.

Meşhur Britanya kralı 8. Henri, ekoseyi yüksek rütbeli askerlerin kıyafetlerine taşıtmıştır. 8. Henri ki, boşanıp evlenebilmek için Katolik Kilisesi’nden ayrılmayı göze alacak kadar cesur bir isimdir. İkinci evlilik de yetmemiş, hayatında 6 evlilik yapmış ve İngiltere’yi Roma Katolik Kilisesi’nden ayırarak tamamen İngilizleştirmiş, bağımsız Anglikan Kilisesinin kurulmasını sağlamıştır.

8.Henri ile birlikte, askerlerin pelerinleri, montları, şapkaları ve aklınıza gelebilecek her türlü dış görünümleri ekoseli olmuştur. Kırmızı büyük desenli ekoseler ise zenginlik anlamına gelmektedir. Ancak bu kumaş, sadece özel olarak dokunmakta ve soylular tarafından giyilebilmektedir.

18’inci yüzyılda ekose, isyanın sembolü olur: 1746 yılında İngilizler ekose ayrıcalığına isyan ederler ve halkın da ekose giyebilmesi için dokuma atölyeleri kurmaya başlarlar.

19.yüzyılda ekose Avrupa’dan Amerika’ya sıçrar. Woolrich Woolen Mills adlı şirket bugün de çok popüler olan kırmızı-siyah ekose deseniyle döneme damga vurur. Yıllar boyunca Amerika’nın en gözde desenlerinden biri olan ekose 1970’lerde dünya modası haline gelir. Modacı Vivienne Westwood öncülüğünde punk akımı da ekoseden payına düşeni alır.

1980’lerde dönemin stil ikonlarından Lady Diana’nın da dopingiyle ekose altın çağlarından birini yaşar. 1990’larda ekoseyi sahiplenen bambaşka bir akım vardır: Grunge. Nirvana, Pearl Jam gibi müzik gruplarının öncülüğünde ekose bir kez daha bir kitlenin gayriresmi üniformasına dönüşür.

Ekosenin bir popüler kültür fenomeni haline gelmesinde ise en büyük rol kuşkusuz 1995 yapımı ‘Clueless’ adlı filmdedir. (Film Türkiye’de “Fırlama Kızlar” adıyla 1996 yılında gösterime girdi.) Aynı yıl Alexander McQueen tamamen ekosenin egemenliğindeki ‘Highland Rape’ isimli koleksiyonunu podyuma taşır.

Micheal Kors, Ralph Lauren ve Dries Van Noten gibi tasarımcılar da bu desene kayıtsız kalamazlar. Lady Diana, ekosenin popülerleşmesi tarihinde bir kilometre taşı ise, bir başka kilometre taşı da gelini Cambridge Düşesi Kate Middleton‘dır. Son yıllarda Kate’in paltosunda hayat bulan bu desen, popülerlik ve güncelliğini hiç kaybetmiyor.

Peki ekose nasıl kombinlenir? Bu sorunun en kritik cevabı şudur: Eğer baştan aşağı ekose bir elbise giymeyi tercih ediyorsanız ayakkabı ve çantanızın mutlaka tek renk olmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap